Nie jesteś sam, tylko w USA problem z tym ma około 80 milionów ludzi, według Academy of General Dentistry. Nie lekceważ tego jednak, bo przykry zapach z ust może być oznaką poważnych kłopotów ze zdrowiem. Jakie zatem mogą być przyczyny tego problemu?

1. Źle szczotkujesz zęby

Resztki jedzenia, które utkwiły w twoich zębach i obok dziąseł to idealne środowisko do wylęgania się bakterii. Żerując na niewyczyszczonych powierzchniach po pierwsze mogą doprowadzić do problemów stomatologicznych, ale też wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach, który może nawet przypominać odchody. 

W takiej sytuacji warto zacząć korzystać z nici dentystycznej. Nie zapominaj podczas mycia zębów o wnętrzu policzków i języku. Tam także mogą pojawiać się kolonie bakterii. Płyny do higieny jamy ustnej oraz gumy do żucia pomagają tylko na krótki czas, zatem jako jedyne remedium nie wystarczą. 

2. Wypiłeś lub zjadłeś coś śmierdzącego

Kawa, czosnek, ryby, jajka, cebula, ostro przyprawione potrawy – lista jest długa. Wszystkie te smakołyki niestety są często przyczyną odpychającego oddechu z powodu zawartych w nich związków siarki. Te zawarte w kawie, czosnku czy cebuli potrafią przetrwać w naszym krwiobiegu nawet do 72 godzin po spożyciu. 

Sposobem na walkę z nimi jest cytryna, chrupiące owoce i warzywa (na przykład jabłka i marchew), które powodują większe wydzielanie śliny i umożliwiają szybsze oczyszczenie zębów. Sprawdzonym środkiem na walkę ze smrodem choćby czosnku jest pietruszka. 


3. Jesz dużo słodyczy 

Bakterie żyjące w naszych ustach kochają cukier, będą ci wdzięczne za każde ciasteczko i każdego cukierka. Cukier to dla nich najlepszy prezent, a trawiąc go pozostawią po sobie produkty przemiany materii, które niestety nie będą dobrze pachnieć. Najgorsi wrogowie? Żelki i cukierki. Jeśli już musisz zjeść coś słodkiego, to według dentystów sięgnij po zwykłą czekoladę. Ma mniej cukru niż wiele innych słodyczy i szybko rozpuszcza się w ustach.