Heweliusz leci w kosmos

Polski satelita został wystrzelony z chińskiego kosmodromu w Taiyuan. Heweliusz pomoże w badaniach najjaśniejszych gwiazd.

W 2009 r. powstało polskie Konsorcjum Projektu BRITE, składające się z dwóch instytucji: Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk. Teraz zbudowany w warszawskim Centrum Badań Kosmicznych (CBK) satelita wyruszy w kosmos, a naukowcy będą przetwarzać zebrane dane.

To już drugi nanosatelita przypominający wyglądem sześcienną kostkę o krawędzi 20 cm, który z orbity obserwował będzie najjaśniejsze gwiazdy. Ważący zaledwie 6 kg „Heweliusz” dołączy do polskiego „Lema” oraz pozostałych trzech austriackich oraz kanadyjskich „braci”.

Czytaj więcej: RZECZPOSPOLITA SATELITARNA

Imiona dla satelitów – „Heweliusz” i „Lem” wybrały dzieci w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Konkurs odbył się 2011 roku, ogłoszonym przez Sejm RP „Rokiem Jana Heweliusza”.

– Organizacja uroczystości związanej z wyniesieniem satelity „Heweliusz” na orbitę przypadła w zaszczycie naszemu gdańskiemu centrum nauki. Na co dzień popularyzujemy zarówno wiedzę o Janie Heweliuszu, jak i tematykę astronomiczno-astronautyczną – wyjaśnia Przemysław Guzow, dyrektor Centrum Hewelianum.

Zobacz także: JAK ZBUDOWANO POLSKIEGO SATELITĘ?

Hewelianum powstało na Górze Gradowej w Gdańsku, w zabytkowych obiektach architektury militarnej, w których dzisiaj mieszczą się interaktywne wystawy z różnych dziedzin nauki, m.in. astronomiczno-fizyczna ekspozycja „Energia, Niebo i Słońce”. Model satelity „Heweliusz”, wykonany przez CBK w skali 1:1, już od 2011 r. jest jednym z najciekawszych eksponatów tej wystawy.

Podczas zorganizowanej 19 sierpnia uroczystości będzie można m.in. zobaczyć model „Heweliusza”. Gości przywita prezydent  Gdańska Paweł Adamowicz oraz dyrektor Centrum Hewelianum Przemysław Guzow. Uczestnicy, w ramach sesji online, zobaczą miejsca powstania i testowania satelity oraz wezmą udział w próbach nawiązania łączności z „Heweliuszem”.

Heweliusz w Kosmosie
W godz.: 11:00 – 15:00.
Centrum Hewelianum
ul. Gradowa 10
80-802 Gdańsk
Więcej informacji: www.hewelianum.pl, tel. (58) 742 33 52.


Więcej o projekcie BRITE-PL – http://www.brite-pl.pl

Więcej:satelita