Historia gier komputerowych: jak wyglądała pierwsza gra?

Pierwsza gra komputerowa nie przypomina gier, które znamy obecnie ani formą i prezentacją, ani samym sposobem gry – grę zaprezentowano bowiem w roku 1961, kiedy komputery służyły nie do rozrywki czy kreatywnej pracy, ale do wykonywania kilkugodzinnych, skomplikowanych obliczeń. Pracownicy firmy, której przez łut szczęścia udało się zdobyć maszynę obliczeniową, obsługiwali komputer dostarczając mu nowe dane (nośnikiem danych były w tamtym okresie karty dziurkowane), oczekując na wynik w postaci rzędów liczb. Właśnie na takiej maszynie zaprezentowano pierwszą grę – Spacewar!.

Gra zapoczątkowała erę kosmicznych strzelanek – zadaniem gracza było sterowanie statkiem kosmicznym i mierzenie się z flotą wroga, sterowaną przez drugiego gracza. Można powiedzieć, że za sprawą elementu rywalizacji Spacewar! było pierwszą grą typu multiplayer (choć co prawda w bardzo pierwotnej formie). Gra była sterowana za pomocą padów, wyposażonych w ruchomą dźwignię i 2 przyciski.

Dlaczego to Spacewar! zostało uznane za pierwszą grę komputerową, skoro już w roku 1949 mogliśmy grać w elektroniczną wersję popularnej gry ,,kółko i krzyżyk"? Odpowiedź na to pytanie wiąże się z gabarytem urządzeń, na których wyświetlano gry. Podczas, gdy maszyna umożliwiająca grę w ,,kółko i krzyżyk" zajmowała niemal całe pomieszczenie, do grania w Spacewar! wystarczył zestaw komputerowy.

 

Historia gier komputerowych: ewolucja gier

Spacewar! było grą stworzoną wyłącznie dla sfer wyższych – komputer, który obsługiwał program kosztował kilkaset tysięcy dolarów w przeliczeniu na obecną walutę. Prawdziwy boom na gry komputerowy zaczął się dopiero z wypuszczeniem na rynek tańszych, dostępnych na każdą kieszeń zestawów komputerowych – właśnie wtedy tworzeniem gier na szeroką skalę zajęli się nie tyle deweloperzy, co pasjonaci, programujący z pasji w zaciszu domowym.

W Polsce, która w okresie największej ewolucji gier była pozbawiona odpowiednich możliwości, mogących pozwolić pasjonatom tworzenia gier na rozwój, popularnością wśród amatorów programowania cieszyły się w szczególności gry tekstowe. Stworzenie do nich interfejsu graficznego do gier było największą przeszkodą – zdecydowano się więc zastąpić grafikę tekstem. Pierwszą grą tekstową, która odniosła ogromny sukces wśród Polaków była gra Otchłań, stworzona przez dwóch nastolatków.

Otchłań uznaje się za pierwszą polską w pełni tekstową grę RPG – gracze wcielali się w rolę fikcyjnych postaci, tworząc ich własną historię poprzez dokonywanie odpowiednich wyborów. Pomimo młodego wieku twórców gry, wszystkie elementy wymyślonego przez nich świata były spójne, a sama gra była niezwykle rozbudowana i pozwalała na długie godziny rozrywki. Gra ma ogromną rzeszę fanów do dziś – najbardziej zagorzali miłośnicy odwzorowali nawet mapę świata gry, oszacowaną na podstawie rozwoju linii fabularnej.

Ewolucja gier w reszcie świata opierała się głównie na rozwoju grafiki. Deweloperzy rozwijali swoje produkcje pod kątem interfejsów, wyposażanych w coraz to nowsze opcje, modyfikując przy tym całą warstwę wizualną gry i modele obiektów. Oprócz podstawowych obiektów, ważne stało się też tło, a co za tym idzie: cały świat otaczający bohatera.