Historia walentynek. Zaczęło się od zabaw na cześć Fauna i potajemnych ślubów

Święto miłości celebrowane jest na całym świecie: wszechobecne róże, pluszaki i serca wprowadzają zakochanych w błogi, romantyczny nastrój. Okazuje się jednak, że święto wyglądało kiedyś zupełnie inaczej! Jaka jest historia Walentynek? Jak świętuje się je w różnych krajach Europy?
Historia walentynek. Zaczęło się od zabaw na cześć Fauna i potajemnych ślubów

Skąd się wzięły Walentynki?

Z czego wywodzi się święto zakochanych? Historia powstania Walentynek związana jest z czasami pogańskimi – w Starożytnym Rzymie 14 lutego obchodzono wigilię Luperkaliów, na cześć Fauna, bożka płodności. Urządzano wtedy huczne zabawy: młodzi mężczyźni losowali imiona dziewcząt, z którymi mieli tańczyć przez resztę wieczoru, a być może: przez resztę życia.

Święto było na tyle popularne, że utrzymało się aż do końca V stulecia – dopiero papież Gelazy I zastąpił je świętem liturgicznym na część męczennika i patrona miłości, Walentego. Jaka jest jego historia? Rzymski cesarz Klaudiusz II Gocki zabronił mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie, aby przekonać ich do uczestnictwa w wojnach. Walenty miał udzielać im ślubów w tajemnicy, za co został schwytany i stracony. Jeszcze w więzieniu zakochał się w niewidomej córce strażnika – przed egzekucją, siła ich miłości przywróciła dziewczynie wzrok. Okazuje się, że nawet historie świętych mogą mieć w sobie nutę romantyzmu!

Walentynki w Europie

Choć chrześcijańskie Walentynki początkowo miały formę obrzędów Kościelnych, szybko zaczęto obchodzić je w bardziej intymny sposób. Jaka jest krótka historia walentynek, czyli miłosnych liścików? Rozpowszechniono je dzięki Brytyjczykom i Francuzom: to oni już w XVII-XVIII wieku wysyłali ukochanym bogato zdobione listy miłosne. Część z nich miała wyniosłą formę, opartą na przemyślanej poezji – inne z nich były rubaszne, pełne onieśmielających jak na tamte czasy słów. Jak rozniesiono wieści o walentynkowych tradycjach na resztę Europy? To dzięki słowom sir Waltera Scotta – twierdził, że 14 lutego ptaki na całych Wyspach Brytyjskich łączą się w pary, a ludzie idą za ich przykładem.

Podczas, gdy w Anglii słano listy miłosne, Szkoci zapatrywali się nieco inaczej na Walentynki. Historia święta w tym kraju opiera się na tradycji wróżenia – 14 luty był dla Szkotów tym samym, czym dla nas Andrzejki. Podczas obrzędów, przyszłość młodych panien i kawalerów oddawano w siły losu: wylosowane kartki z nazwiskami były podstawą do przepowiadania, kto i z kim pobierze się w przeciągu najbliższego roku.

Do Hiszpanii, typowe Walentynki przyszły z kolei stosunkowo późno – bo dopiero w połowie XX w. Symbolem święta stała się czerwona róża: mężczyźni obdarowują nimi wszystkie bliskie kobiety, a nie tylko partnerkę. Obecnie, w Hiszpanii przed Walentynkami obchodzi się Dzień Singla – uroczystość dla wszystkich pewnych siebie osób, które czują się dobrze bez partnera.

Okazuje się, że nie wszystkie kraje europejskie obchodzą 14 lutego Walentynki – w Bułgarii, świętuje się wtedy dzień wina. W innych, święto występuje kilka razy w roku – w Czechach zakochani celebrują miłość także 1 maja.

Ach, Walentynki… historia tego dnia wywodzi się z Europy –  skąd więc skojarzenia ze Stanami Zjednoczonymi? Wiąże się to z amerykańską komercjalizacją tego dnia: można powiedzieć, że to USA spopularyzowało wystawianie w sklepach na długo przed 14 lutym tysięcy gadżetów i upominków dla zakochanych. To nie oznacza jednak, że wszystkie kraje świętują dzień zakochanych w amerykańskim stylu! W Norwegii, zamiast szumnych obchodów i obdarowywania się drogimi prezentami, wybiera się cichą, romantyczną randkę w restauracji.

Walentynki w Polsce

Od kiedy w Polsce są Walentynki? Choć święto wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich, historia walentynek w Polsce rozpoczęła się dopiero w latach 90. XX wieku. Czy to oznacza, że wcześniej nasi rodacy nie celebrowali miłości i namiętności? Nie do końca! Przedtem, najbardziej romantycznym dniem w roku była Sobótka (zwana także Nocą Kupały) – pogańskie święto ognia, wody, miłości, namiętności i płodności. Obrzędy i tańce wykonywane tego dnia owiane były aurą tajemniczości i przygody: skakanie przez ogień czy wrzucanie do wody wianków nie ma nic wspólnego ze współczesnymi Walentynkami.

Czy Polska przyjęła nowe święto dobrze? Okazuje się, że nie do końca: po okresie PRL, niektórzy byli przeciwni wprowadzaniu do odbudowującego się kraju zachodnich obyczajów. Z biegiem czasu, Polacy zaczęli jednak przekonywać się do nowego święta: dzień zakochanych okazał się miłą odskocznią od codziennej rutyny. Zaczęto organizować nawet Walentynki Chełmińskie – największe obchody święta miłości w kraju. Obecnie, polskie Walentynki to doskonała okazja na zarezerwowanie wyjątkowego spotkania we dwojga: oprócz wyjść do kina czy SPA, często wybiera się wizytę w parku rozrywki czy wspólny skok na bungee!

Tradycje walentynkowe

Długa historia walentynek ciągnie ze sobą wiele zwyczajów: oto najstarsze jak i bardziej współczesne tradycje:

  • Gałązka rozmarynu pod poduszką – wierzy się, że sprawi, że w walentynkową noc ujrzymy we śnie przeznaczoną nam osobę.
  • Wieszanie kłódek na mostach – kłódka z wyrytymi imionami bądź inicjałami zakochanych zawieszona na moście ma pomóc w utrzymaniu silnej, nieprzerwalnej miłości. W Polsce, tę tradycję praktykuje się głównie we Wrocławiu.
  • Kartka walentynkowa… lub list miłosny – jeśli chcesz wyznać miłość ukochanej osobie, wyślij jej Walentynkę – ozdobną kartkę pełną ciepłych słów i uroczych rysunków. Według tradycji, taką kartkę podpisuje się ,,Twój Walenty” lub ,,Twoja Walentynka”. Wolisz poważniejszą formę? Znakomitym rozwiązaniem jest list miłosny: bardziej od ozdób liczą się szczere słowa płynące z głębi serca. Niegdyś, kartki i listy walentynkowe wysyłano pocztą: obecnie, najlepiej po kryjomu włożyć kopertę do rzeczy partnera lub partnerki.
  • Kolacja przy świecach – to jeden z najpopularniejszych sposobów na świętowanie Walentynek. Jeśli jesteś przesądny, zwróć uwagę na płomień świecy: stały i jasny zapowiada trwałe uczucie, a chwiejny: rozłąkę. Płomień, który bardzo mocno iskrzy, może zapowiadać z kolei pojawienie się w waszym życiu osoby, która będzie chciała was rozdzielić.
  • Święto zaręczyn – dopiero się zaręczyliście i kochacie podróże? Wybierzcie się do Włoch do katedry w Terni – to tam, co roku 14 lutego zjeżdżają narzeczeni z całego świata, by przysięgnąć sobie miłość.
  • Wręczanie kwiatów – to jeden z najbardziej romantycznych gestów, związany z Walentynkami od wieków. Jeśli chcesz pozostać anonimowy, skorzystaj z usług poczty kwiatowej!
  • Poczęstowanie bliskich winem – to zwyczaj znany z krajów bałkańskich. W dzień miłości, otwiera się butelkę z winem w gronie najbliższych osób: piją je całe rodziny, a nie tylko zakochani. To świetny pomysł na zjednanie sobie przyszłych teściów w ten wyjątkowy dzień!