Wirtualna partnerka to już rzeczywistość. Hologram pocieszy i zorganizuje nam życie

Pamiętacie wirtualną dziewczynę Ryana Goslinga w filmie “Blade Runner 2049”? W Japonii podobna trafia właśnie na sklepowe półki.
Wirtualna partnerka to już rzeczywistość. Hologram pocieszy i zorganizuje nam życie

W wielu krajach świata już zdążyły zadomowić się urządzenia zwane wirtualnymi asystentami. Siri, Alexa czy asystent Google mają swoich użytkowników przede wszystkim w USA. Rozróżniają nasz głos, potrafią uruchomić muzykę, kontrolować oświetlenie domu, poinformować nas o ważnych wydarzeniach w kalendarzu. Wszystkie jednak do tej pory miały surowy i elegancki design, który zbliżał je co najwyżej do HALa z “Odysei Kosmicznej” Stanleya Kubricka. Japoński Gatebox idzie o krok dalej i pozwala popatrzeć na asystenta… no, asystentkę. 

Dość duży moduł zawiera wyświetlacz holograficzny, na którym możemy obserwować animowaną bohaterkę. To ona będzie się z nami komunikować, obudzi nas o odpowiedniej godzinie rano, a jeśli będziemy czuć się samotni – możemy napić się z nią wina lub zjeść obiad. Dodatkowo w ciągu dnia wirtualna asystentka będzie wysyłać nam wiadomości budując poczucie przywiązania, niczym w związku. 

Produkt pojawił się po raz pierwszy w 2016 roku, za pomocą internetowej zbiórki pieniędzy wyprodukowano 300 egzemplarzy, kolejne 201 powstało w 2017 roku. Urządzenie wprowadzane do sprzedaży masowej trochę różni się od starszych wersji. Udało się je “odchudzić”, wyposażyć w lepsze czujniki dźwiękowe, dzięki czemu sprawniej i dokładniej odpowiada na komendy i pytania. Za pomocą wbudowanych modułów wi-fi, bluetooth oraz podczerwieni może kontrolować urządzenia bezprzewodowe w całym domu: od światła, przez multimedia aż po klimatyzację. 

Animowana postać imieniem Aizumari Hikari ma mieć swoją premierę w pełnej wersji w grudniu 2018, do tego czasu można korzystać z testowej wersji. Już teraz możemy liczyć na to, że będzie świętować z nami urodziny, przypomni o imieninach. Co ciekawe, będzie ona miała swoje własne “koszty utrzymania”, które powinien pokrywać posiadacz urządzenia. Sam Gatebox kosztuje prawie 5 tysięcy złotych (bez podatku), a miesięczne “kieszonkowe” Aizumari Hikari wynosi około 50 zł (także bez doliczonego podatku). 

Sprzedaż już działa, pierwsze urządzenia mają trafić do zamawiających w październiku tego roku.  

Zobacz filmik reklamujący Gatebox.

Źródło: Famitsu