Hormon wpływa na to, czy chcemy pomagać innym

Poziom estrogenu w organizmie wpływa na to, jak bardzo jesteśmy skłonni do pomagania innym – informują naukowcy z Niemiec.

Zmieniający się poziom hormonów podczas cyklu miesiączkowego wpływa nie tylko na nastrój, ale także na zachowania społeczne kobiet. Jak dowodzą obserwacje psychologów z Uniwersytetu Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem, faza cyklu warunkuje także chęć dzielenia się z innymi. Wyniki badań opisano w magazynie “Judgment and Decision Making”. 

W badaniach wzięło udział 400 kobiet z Niemiec i Stanów Zjednoczonych, które nie stosowały antykoncepcji hormonalnej, nie były w ciąży oraz nie weszły jeszcze w okres menopauzy. Chęć kooperacji i dzielenia się własnymi zasobami z innymi oceniano na podstawie zachowania kobiet w sytuacji, gdy miały zdecydować, czy podzielić się fikcyjnymi pieniędzmi z zupełnie nieznaną osobą.

Jak zauważa autorka badań dr Christine Anderl, wiele wcześniejszych analiz wykazało, że osoby, które podczas tego eksperymentu chętniej dzielą się z innymi, również w codziennym życiu są bardziej szczodre oraz skłonne do kooperacji i kompromisu.

Obecne badania pokazały, że kobiety znacznie chętniej dzieliły się z innymi podczas miesiączki i krótko po niej, gdy poziom estrogenu i progesteronu był niski, niż kilka dni po owulacji, gdy poziom tych hormonów był wysoki.

Badacze dodają, że wyniki tej analizy mogą pomóc zrozumieć wpływ antykoncepcji hormonalnej na zachowanie kobiet. Na razie wciąż jeszcze niewiele bowiem wiadomo na temat wpływu syntetycznych odpowiedników hormonów na receptory w mózgu.

Czytaj więcej: Wolontariat: Wszystko co warto o nim wiedzieć