Hubble ujawnia najstarsze galaktyki wszechświata

Teleskop Hubble’a uchwycił na zdjęciu najmniejsze, najsłabsze i najliczniejsze galaktyki, jakie kiedykolwiek zaobserwowano we wszechświecie. To w nich powstała większość gwiazd po Wielkim Wybuchu.

Niebieskie łuki na zdjęciu to odległe galaktyki, które powstały ponad 13 miliardów lat temu, czyli niedługo po Wielkim Wybuchu. Za pomocą Teleskopu Hubble’a naukowcy zidentyfikowali ogromną gromadę prastarych galaktyk – Abell 2744.

Czytaj także: NIE MA GRANIC, ALE JEST NIESKOŃCZONY. JAKI KSZTAŁT MA WSZECHŚWIAT?

Gromadę oświetla światło emitowane przez odległe obiekty, dzięki czemu nowo odkryte galaktyki jawią się jako większe i jaśniejsze. Jeśli ta próba jest reprezentatywna dla całej populacji, to większość nowych gwiazd w początkach wszechświata powstała w tego typu niewielkich i ledwo widocznych galaktykach. “Galaktyki są ledwo dostrzegalne, jednak ich liczba oznacza, że to z nich powstała większość pierwszych gwiazd” – powiedział członek zespołu badawczego, Anahita Alavi z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside. Prastare galaktyki były nawet 20 razy mniejsze od naszej Drogi Mlecznej, za to gwiazdy powstawały w nich nawet 50 razy szybciej. 

Zdjęcia najstarszych galaktyk pozwalają astronomom ujrzeć początki wszechświata oraz burzliwe narodziny pierwszych gwiazd. Obraz został zaprezentowany w czasie 223. spotkania American Astronomical Society (AAS) w Waszyngtonie. Jest to pierwszy z zestawu supergłębokich zdjęć wszechświata robionych w ramach programu obserwacyjnego Hubble’a – Frontier Fields. Badanie pierwszych gwiazd pomoże astronomom odpowiedzieć na pytania o początki Drogi Mlecznej i o to, jak gwiazdy takie jak nasze Słońce znalazły się w galaktyce.

Początkowe rozszerzenie wszechświata, znane jako Wielki Wybuch, miało miejsce ok. 13,7 miliardów lat temu. Tego typu pomiary stały się możliwe w ostatnich latach właśnie dzięki wykorzystaniu teleskopów. Naukowcy uważają, że od tego momentu upłynęło ok. 400 milionów lat zanim zaświeciły pierwsze gwiazdy i uformowały się pierwsze galaktyki. Teleskop Hubble’a nie jest w stanie prowadzić obserwacji aż tak daleko w czasie i przestrzeni. Zbadanie pierwszych galaktyk jest jednak jednym z przyszłych celów NASA. Umożliwi to specjalny teleskop James Webb, który swoje prace rozpocznie w 2018 roku.

Dokładny opis badania zamieszczono w internetowym wydaniu magazynu “The Astrophysical Journal”.