Niebieskie łuki na zdjęciu to odległe galaktyki, które powstały ponad 13 miliardów lat temu, czyli niedługo po Wielkim Wybuchu. Za pomocą Teleskopu Hubble'a naukowcy zidentyfikowali ogromną gromadę prastarych galaktyk - Abell 2744.

Czytaj także: NIE MA GRANIC, ALE JEST NIESKOŃCZONY. JAKI KSZTAŁT MA WSZECHŚWIAT?

Gromadę oświetla światło emitowane przez odległe obiekty, dzięki czemu nowo odkryte galaktyki jawią się jako większe i jaśniejsze. Jeśli ta próba jest reprezentatywna dla całej populacji, to większość nowych gwiazd w początkach wszechświata powstała w tego typu niewielkich i ledwo widocznych galaktykach. "Galaktyki są ledwo dostrzegalne, jednak ich liczba oznacza, że to z nich powstała większość pierwszych gwiazd" - powiedział członek zespołu badawczego, Anahita Alavi z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside. Prastare galaktyki były nawet 20 razy mniejsze od naszej Drogi Mlecznej, za to gwiazdy powstawały w nich nawet 50 razy szybciej. 

Zdjęcia najstarszych galaktyk pozwalają astronomom ujrzeć początki wszechświata oraz burzliwe narodziny pierwszych gwiazd. Obraz został zaprezentowany w czasie 223. spotkania American Astronomical Society (AAS) w Waszyngtonie. Jest to pierwszy z zestawu supergłębokich zdjęć wszechświata robionych w ramach programu obserwacyjnego Hubble'a - Frontier Fields. Badanie pierwszych gwiazd pomoże astronomom odpowiedzieć na pytania o początki Drogi Mlecznej i o to, jak gwiazdy takie jak nasze Słońce znalazły się w galaktyce.

Początkowe rozszerzenie wszechświata, znane jako Wielki Wybuch, miało miejsce ok. 13,7 miliardów lat temu. Tego typu pomiary stały się możliwe w ostatnich latach właśnie dzięki wykorzystaniu teleskopów. Naukowcy uważają, że od tego momentu upłynęło ok. 400 milionów lat zanim zaświeciły pierwsze gwiazdy i uformowały się pierwsze galaktyki. Teleskop Hubble'a nie jest w stanie prowadzić obserwacji aż tak daleko w czasie i przestrzeni. Zbadanie pierwszych galaktyk jest jednak jednym z przyszłych celów NASA. Umożliwi to specjalny teleskop James Webb, który swoje prace rozpocznie w 2018 roku.

Dokładny opis badania zamieszczono w internetowym wydaniu magazynu "The Astrophysical Journal".