Leki zawierające ibuprofenum niewskazane w ciąży

Jakiś czas temu badacze ostrzegali przed złym wpływem substancji na rozwój chłopców. Nowe badania przynoszą równie niepokojące informacje dla dziewczynek.
Leki zawierające ibuprofenum niewskazane w ciąży

Przyjmowanie substancji w czasie pierwszych trzech tygodni ciąży przez matkę powoduję zmniejszenie się ilości jajeczek córki i ma wpływ na jej płodność w przyszłości – podają naukowcy.

Wcześniejsze badania na gryzoniach przynosiły wyniki, wedle których leki zawierające ibuprofenum działają destabilizująco na męskie hormony i mogą prowadzić do ich problemów z płodnością. Według statystyk amerykańskich co trzecia kobieta przyjmuje ten środek przeciwbólowy w ciąży.

– Wszyscy wiemy, że w ostatnich latach spada płodność społeczeństwa dlatego szukamy potencjalnych powodów tego zjawiska – mówi Rod Mitchell, współautor badania z Uniwersytetu w Edynburgu – W związku z tym, że to zjawisko w miarę nowe możliwe, że ważne są tu czynniki środowiskowe (w tym środki przeciwbólowe) wraz ze społecznymi.

Mitchell doradza by zgodnie z zaleceniami lekarzy i producentów leków przyjmować środki przeciwbólowe jedynie, gdy są niezbędne, do tego w najmniejszej dawce i przez jak najkrótszy czas. Obecnie doradza się kobietom zupełne zaprzestanie korzystania z leków zawierających ibuprofenum po 30. tygodniu ciąży.

Źródło: The Guardian

O podejrzeniach negatywnego wpływu przyjmowania przez matki w ciąży leków zawierających ibuprofenum na rozwój chłopców przeczytaj tutaj. —->