Idealne loki w każdych warunkach? O tę substancję firmy kosmetyczne będą się zabijać

Stworzono substancję, która zmniejsza skłonność włosów do wchłaniania wilgoci, utrzymując loki wolne od prostowania przez co najmniej sześć godzin, a nawet nadając im sprężystość dzięki właściwościom pamięci kształtu. Firmy kosmetyczne już patrzą z zazdrością.
Kręcone włosy – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Kręcone włosy – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Fryzury są wyrazem naszej indywidualności i kreatywności, a w wielu sytuacjach dodają pewności siebie. Każda osoba posiadająca kręcone włosy wie, że naturalnym wrogiem loków jest wilgoć, która powoduje ich puszenie. Aby złagodzić to zjawisko można stosować różnorodne procedury kosmetyczne, które są kosztowne i czasochłonne, zniechęcając ludzi do noszenia takich fryzur, jakie chcą.

Czytaj też: Włosy z drukarki 3D. Lepsze niż przeszczep w tureckiej klinice?

Teraz naukowcy z National Institute for Materials Science (NIMS) nawiązali współpracę z firmą Nihon L’Oréal, aby stawić czoła problemowi puszenia się kręconych włosów. Powstał produkt reagujący na wilgoć, z funkcją pamięci kształtu, który może zrewolucjonizować całą branżę kosmetyczną. Szczegóły opisano w czasopiśmie Advanced Materials Interfaces.

Idealne loki w każdych warunkach – wkrótce usłyszysz takie hasło reklamowe

Aby stworzyć innowacyjny produkt kosmetyczny, naukowcy zaczęli od poli(alkoholu winylowego) (PVA), który jest dobrze znaną substancją, przyjazną dla ludzkiej skóry i środowiska. Jest rozpuszczalny w wodzie i łatwy do formowania, dlatego stosuje się go m.in. w farmaceutyce jako substancję czynną w kroplach do oczu. Następnie dodali do niego celulozę mikrokrystaliczną (CM), która jest biodegradowalnym, odnawialnym i najpowszechniejszym polimerem występującym w przyrodzie. Obecność grup hydroksylowych w celulozie ułatwia tworzenie wiązań wodorowych z PVA, zapewniając ulepszone właściwości mechaniczne, wysoką odporność na wilgoć i stabilność termiczną.

Czytaj też: Dlaczego włosy siwieją? Już wiemy, jak temu przeciwdziałać

Ponieważ PVA wykazuje efekt pamięci kształtu, postanowiono sprawdzić, czy kompozyt PVA/celuloza także będzie prezentował podobne właściwości. Okazało się, że dodanie celulozy do PVA wyraźnie hamuje wchłanianie cząsteczek wody i pozwala na utrzymanie przez dłuższy czas stanu niskiej absorpcji wilgoci. A jeżeli chodzi o pamięć kształtu substancji, folie o zawartości CM na poziomie 20-25 proc. wykazały lepsze odzyskiwanie i utrzymanie kształtu, podczas gdy folie o 33-procentowej zawartości CM charakteryzowały się zmniejszoną wydajnością.

Połączenie PVA i CM sprawiło, że loki odzyskały sprężystość /Fot. NIMS

Aby zbadać, czy kompozyty PVA/CM można zastosować do utrzymania fryzury w warunkach wysokiej wilgotności, do pokrycia naturalnych wiązek włosów zastosowano wodne roztwory zawierające PVA i różne proporcje PVA/CM, a następnie utworzono loki za pomocą prostownicy do włosów w temperaturze 180oC. Kiedy skręcone pasma włosów rozciągano przez noc przy użyciu siły 13 g, ich długości nie różniły się znacząco. Jednakże w porównaniu do włosów traktowanych samą wodą, powlekanie PVA i PVA/CM wyraźnie hamuje puszenie się.

Kiedy chwilowo rozciągnięte włosy umieszczono w komorze o wilgotności względnej 80 proc. na sześć godzin, ich długość uległa skróceniu poprzez powrót do pierwotnego kształtu. Po tym czasie ekspozycji na wysoką wilgotność, wiązka włosów poddana działaniu wody wykazywała najgorszą trwałość loków, podczas gdy wiązki powlekane PVA i PVA/CM w stosunku 4/1 utrzymywały kształt loków lepiej niż inne kombinacje.

Jest to pierwsze na świecie badanie oceniające zastosowanie kompozytów PVA/CM jako reagujących na wilgoć polimerowych powłok do włosów z pamięcią kształtu, które pomagają w utrzymaniu fryzury, zapobiegając wchłanianiu wilgoci. Potwierdzono tym samym, że celuloza mikrokrystaliczna jest skuteczna w hamowaniu wchłaniania wilgoci, jak i podtrzymywania efektu pamięci kształtu. Wiele wskazuje na to, że L’Oréal już wkrótce może mieć w swojej ofercie przełomowy środek do stylizacji włosów, którego inne firmy kosmetyczne będą zazdrościć.