Ile czasu poświęcamy na sen? Okazuje się, że różnice są naprawdę duże

Sen jest kluczowy pod kątem wzrostu i regeneracji, ale to, ile czasu na niego poświęcamy, zmienia się wraz z wiekiem. Naukowcy wreszcie zbadali, w jakiej fazie życia śpimy najmniej.
Nie przez całe życie śpimy tyle samo /Fot. Pixabay

Nie przez całe życie śpimy tyle samo /Fot. Pixabay

Zespół uczonych z University College London (UCL) wykazał, że długość snu zmniejsza się we wczesnej dorosłości do 33. roku życia, a następnie wzrasta ponownie w wieku 53 lat. Szczegóły opublikowano w czasopiśmie Nature Communications.

Czas na sen nie zawsze taki sam

W badaniu, w którym wzięło udział 730 187 uczestników z 63 krajów, ujawniło, jak wzorce snu zmieniają się w trakcie całego życia. Wykazano to na podstawie wyników w grze mobilnej Sea Hero Quest, której celem jest pomoc w badaniach nad chorobą Alzheimera. Do tej pory w grę zagrały ponad cztery miliony osób, przyczyniając się do lepszego zrozumienia chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj też: Po co nam sny? Coraz bliżej odpowiedzi na jedno z najważniejszych pytań ludzkości

Poza wykonywaniem zadań sprawdzających zdolności nawigacyjne, każdy gracz został proszony o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące cech demograficznych, a także innych pytań, które mogą być przydatne w badaniach neuronaukowych, np. dotyczących wzorców snu.

Na podstawie zebranych danych, uczeni wywnioskowali, że gracze śpią średnio 7 godzin na noc, przy czym kobiety poświęcają na ten proces 7,5 minut dłużej niż mężczyźni. Najmłodsi uczestnicy badania (19 lat) spali najwięcej, a czas na sen był najkrótszy między 30. a 50. rokiem życia. Uczeni z UCL pod kierunkiem prof. Hugo Spiersa wykazali istnienie punktów czasowych w wieku 33 lat, kiedy to zmniejszająca się ilość snu osiąga plateau, a także 53 lat, kiedy to ilość snu ponownie wzrasta. Wartości te były identyczne dla kobiet i mężczyzn, niezależnie od miejsca zamieszkania czy poziomu edukacji.

Skrócenie czasu na sen w połowie życia wydaje się być spowodowane rosnącymi wymaganiami związanymi z opieką nad dziećmi czy życiem zawodowym.

Czytaj też: Gdy śpisz, twój mózg nasłuchuje. Odróżnia też głosy znane od nieznanych. Być może nawet się uczy przez sen

Prof. Hugo Spiers mówi:

Poprzednie badania znalazły związki między wiekiem a długością snu, ale nasze jest pierwszym dużym badaniem, które identyfikuje te trzy odrębne fazy w całym przebiegu życia. Stwierdziliśmy, że na całym świecie ludzie śpią mniej w połowie dorosłości, ale średnia długość snu różni się w zależności od regionu i kraju.

Najwięcej czasu na sen poświęca się w krajach Europy Wschodniej, takich jak Albania, Słowacja, Rumunia i Czechy, gdzie to występuje 20-40 minut dodatkowego snu na noc. Najmniej śpią natomiast mieszkańcy Azji Południowo-Wschodniej, w tym Filipin, Malezji i Indonezji. Ludzie wykazują tendencję do krótszego snu w krajach położonych bliżej równika.