Lekarze usunęli pacjentowi nerkę o wadze dwóch dużych niemowląt

Nerka o wadze 7,4 kg prawdopodobnie jest największą, jaką kiedykolwiek usunięto, a indyjscy chirurdzy rozważają nawet przekazanie jej do światowych rekordów Guinnessa.

Dotychczas rekord w byciu największą nerką na świecie pobił organ mężczyzny z Dubaju, który w momencie usunięcia w 2017 roku ważył 4,25 kg. 

Typowa nerka dorosłego człowieka waży zazwyczaj około 120-150 gramów i mierzy 12 centymetrów długości, podczas gdy organ usunięty przez chirurgów w szpitalu Sir Ganga Ram w New Delhi mierzył prawie 45 cm. Dr Sachin Kathuria, konsultant urologiczny placówki, powiedział, że druga nerka pacjenta “jest jeszcze większa”.

56-letni mężczyzna cierpi na chorobę genetyczną zwaną wielotorbielowatością nerek, która polega na rozwijaniu się na tych organach torbieli wypełnionych płynem, które powodują obrzęki, a nieleczone mogą prowadzić do niewydolności narządów i konieczności ich usunięcia. W przypadku pacjentów dotkniętych tym schorzeniem duże nerki są całkiem powszechne, ale indyjscy lekarze przyznali, że mimo to wielkość wyciętego organu wprawiła ich w zaskoczenie.

Pacjent trafił do szpitala z powodu bólu po lewej stronie tułowia i wysokiej gorączki, miał również trudności z oddychaniem. Po dokładnym zbadaniu mężczyzny lekarze ustalili, że jego lewa nerka jest mocno zainfekowana, wystąpił krwotok wewnętrzny i natychmiast zarządzili usunięcie narządu. Na szczęście prawa nerka mężczyzny pozostała sprawna, więc po usunięciu gigantycznego organu czekają go dializy, by wspomóc pracę ostałego narządu.

Więcej:nerki