Nie ma kabli i jest praktycznie niewyczuwalny. Inteligentny opatrunek przyspieszy gojenie ran

Niektóre rany goją się trudniej od innych. Ma wpływ na to wiele czynników, w tym choroby współistniejące. Naukowcy stworzyli nowy opatrunek, który łączy bezprzewodową stymulację elektryczną i biosensory do usprawnienia procesów regeneracyjnych.
Inteligentny opatrunek /Fot. Stanford University

Inteligentny opatrunek /Fot. Stanford University

Rany przewlekłe to takie, które nie goją się przez kilka tygodni, pomimo zastosowanych procedur leczniczych. To poważny problem, zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów, u których praktycznie zawsze obniżają komfort życia, niezależnie od umiejscowienia. Problem trudno gojących się ran dotyczy ok. 20 mln ludzi na świecie, a co roku liczba ta rośnie ze względu na rozprzestrzenianie się chorób cywilizacyjnych (jak otyłość czy cukrzyca).

Czytaj też: Regeneracja wątroby “na żądanie” coraz bliżej? Nigdy wcześniej nie było tak dokładnego modelu

Zespół uczonych z Uniwersytetu Stanforda opracował bezprzewodowy inteligentny opatrunek, który stymuluje regenerację tkanek i monitoruje proces gojenia się ran, zwiększając przepływ krwi oraz zmniejszając podrażnienie skóry. Szczegóły opisano w czasopiśmie Nature Biotechnology.

Bezprzewodowy cud techniki

Inteligentny opatrunek składa się z bezprzewodowego obwodu, który wykorzystuje czujniki impedancji/temperatury do monitorowania postępu gojenia się rany. Jeżeli jego ona słabo zagojona lub wykryto infekcję, centralna jednostka obliczeniowa podejmuje decyzję o zwiększeniu stopnia stymulacji elektrycznej rany, aby przyspieszyć zamykanie tkanek. Cały proces można śledzić w czasie rzeczywistym na smartfonie, bez konieczności stosowania jakichkolwiek przewodów.

Warto wspomnieć, że warstwa elektroniczna, obejmująca jednostkę mikrokontrolera, antenę radiową, stymulator elektryczny, biosensory i inne komponenty, ma grubość zaledwie 100 mikronów – tyle, co pojedyncza warstwa farby lateksowej. Całość jest zamknięta w hydrożelowym polimerze, który bezpiecznie przylega do powierzchni rany, a po podgrzaniu do temperatury kilku stopni powyżej temperatury ciała (ok. 40oC), odrywa się bez problemu.

Inteligentny opatrunek stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda /Fot. Stanford University

Dr Yuanwen Jiang ze Stanford School of Engineering mówi:

Uszczelniając ranę, inteligentny opatrunek chroni ją podczas gojenia. Ale to nie jest pasywne narzędzie – to aktywne urządzenie lecznicze, które może przekształcić standard opieki w leczeniu przewlekłych ran.

Stymulacja elektryczna to znany od dawna sposób stymulujący regenerację ran. Przyspiesza migrację keratynocytów do uszkodzonej tkanki, ogranicza infekcję bakteryjną i zapobiega rozwojowi biofilmów na jej powierzchni. Naukowcom udało się wykorzystać dobrze zbadaną technologię i zintegrować ją z danymi z biosensorów w czasie rzeczywistym.

Czytaj też: Jak naprawić uszkodzony narząd? Naukowcy opracowali syntetyczne tkanki i implant z osocza

Prof. Artem Trotsyuk z Uniwersytetu Arizony w Tucson (wcześniej ze Stanford School of Medicine) mówi:

Dzięki stymulacji i monitorowaniu w jednym urządzeniu, inteligentny opatrunek przyspiesza gojenie, ale także śledzi, jak rana się poprawia. Uważamy, że stanowi on rozwiązanie, które umożliwi nowe odkrycia biologiczne i zbadanie wcześniej trudnych do przetestowania hipotez dotyczących procesu gojenia się rak człowieka.