Inwestowanie w nieruchomości w Hiszpanii: Dlaczego staje się tak popularne?

Inwestowanie w nieruchomości w Hiszpanii cieszy się rosnącą popularnością wśród polskich inwestorów. Atrakcyjność tego rynku wynika z kilku czynników. Są to m.in. stabilny wzrost gospodarczy, korzystny klimat inwestycyjny oraz atrakcyjne ceny nieruchomości. Jakie są trendy na rynku nieruchomości i jak ocenić potencjał inwestycji?
Inwestowanie w nieruchomości w Hiszpanii: Dlaczego staje się tak popularne?

Stabilność gospodarcza Hiszpanii

Hiszpania jest jednym z największych rynków nieruchomości w Europie, oferującym stabilne warunki gospodarcze. Według danych Eurostatu hiszpańska gospodarka odnotowuje stabilny wzrost PKB na poziomie około 2-3% rocznie. Wzrost gospodarczy jest wspierany przez rozwijający się sektor turystyki, który generuje znaczące dochody, wpływając pozytywnie na rynek nieruchomości. Stabilność gospodarcza przyciąga inwestorów szukających pewnych i długoterminowych inwestycji.

Atrakcyjne ceny nieruchomości

Jednym z głównych powodów popularności inwestycji w Hiszpanii są atrakcyjne ceny nieruchomości. W porównaniu do innych europejskich krajów, ceny w Hiszpanii są relatywnie niskie. Według raportu “European House Price Index” z 2023 roku, średnia cena za metr kwadratowy nieruchomości w Hiszpanii wynosi około 1,800 euro, podczas gdy w Niemczech jest to około 3,500 euro, a w Wielkiej Brytanii 4,000 euro. Szeroki wybór mieszkań na sprzedaż w Hiszpanii oferuje serwis RynekPierwotny.pl. Jak wynika z danych portalu, ceny nieruchomości zaczynają się już od 1612 euro za metr kwadratowy.

Klimat i jakość życia

Hiszpania jest znana z łagodnego klimatu, co przyciąga wielu zagranicznych inwestorów. Średnia roczna temperatura wynosi około 16-20 stopni Celsjusza, a regiony takie jak Costa del Sol czy Costa Blanca oferują ponad 300 słonecznych dni w roku. Taki klimat jest szczególnie atrakcyjny dla osób szukających miejsca do zamieszkania lub spędzania wakacji. Jakość życia w Hiszpanii jest wysoka, co dodatkowo podnosi atrakcyjność inwestycyjną tego kraju.

Potencjał zysków z wynajmu

Hiszpania przyciąga rocznie miliony turystów, co stwarza ogromne możliwości dla inwestorów zainteresowanych wynajmem krótkoterminowym. Według danych Narodowego Instytutu Statystyki (INE) w ubiegłym roku Hiszpanię odwiedziło ponad 83 miliony turystów. Te dane jasno pokazują, że wynajem krótkoterminowy może przynieść znaczące zyski, zwłaszcza w popularnych turystycznych regionach. W dużych miastach i ośrodkach uniwersyteckich zainteresowaniem cieszy się także wynajem długoterminowy.

Program Złotej Wizy

Hiszpania oferuje program Złotej Wizy (Golden Visa), który pozwala na uzyskanie rezydencji w zamian za inwestycje w nieruchomości o wartości co najmniej 500,000 euro. Program ten przyciąga wielu inwestorów, którzy chcą uzyskać prawo do zamieszkania w Hiszpanii i swobodnego podróżowania po strefie Schengen. Program Złotej Wizy jest jednym z najbardziej atrakcyjnych w Europie, co zwiększa zainteresowanie inwestorów z całego świata.

Infrastruktura i usługi

Hiszpania oferuje doskonałą infrastrukturę, w tym nowoczesne lotniska, rozbudowaną sieć dróg i autostrad oraz dobrze rozwinięty system transportu publicznego, który ułatwia podróżowanie po kraju i dojazd do miejsca docelowego, nawet bez wypożyczania samochodu. Wysoka jakość usług zdrowotnych i edukacyjnych również przyciąga zagranicznych inwestorów. Dobra infrastruktura zwiększa komfort życia mieszkańców i turystów, a także pozytywnie wpływa na wartość nieruchomości.

Korzyści podatkowe

Hiszpania oferuje różne ulgi podatkowe dla inwestorów w nieruchomości. Na przykład, podatek od zysków kapitałowych wynosi 19% dla rezydentów i 24% dla nierezydentów, co jest konkurencyjne w porównaniu do innych krajów europejskich. Dodatkowo istnieją możliwości odliczeń podatkowych związanych z wynajmem nieruchomości, co może zachęcać do inwestowania w tym kraju.

Rynek nieruchomości w liczbach

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego Hiszpanii wynika, że liczba transakcji na rynku nieruchomości rośnie z każdym rokiem. W 2022 roku zawarto ponad 500,000 transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości, co stanowi wzrost o 8% w porównaniu do roku poprzedniego. Największy wzrost zanotowano w regionach takich jak Andaluzja, Katalonia oraz Walencja.

Jak już wspomnieliśmy, średnia cena za metr kwadratowy nieruchomości w Hiszpanii wynosi około 1,800 euro, co według aktualnego kursu (25.06.2024) odpowiada 7728 zł. Jak do tego mają się ceny w Warszawie? Według danych serwisu RynekPierwotny.pl w przypadku nowego budownictwa jest to 17 298 zł/m², czyli ponad dwa razy więcej. Jeszcze droższy jest rynek wtórny z cenami na średnim poziomie 18 750 zł/m². Warto przy tym dodać, że ceny w najbardziej prestiżowych i atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach mogą sięgać znacznie wyżej, nierzadko przekraczając 30 000 zł/m².

Podsumowanie

Inwestowanie w nieruchomości w Hiszpanii staje się coraz bardziej popularne ze względu na stabilność gospodarczą regionu, atrakcyjne ceny, korzystny klimat oraz potencjał zysków z wynajmu przez cały rok. Dodatkowe korzyści, takie jak program Złotej Wizy i ulgi podatkowe, czynią ten rynek jeszcze bardziej atrakcyjnym dla zagranicznych inwestorów. Hiszpański rynek nieruchomości oferuje szeroki wybór możliwości dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Atrakcyjne oferty domów i mieszkań wakacyjnych znajdziesz na stronie RynekPierwotny.pl.

Lokowanie produktu: Rynek Pierwotny