iOS 17.5 już udostępniony. Przynosi bardzo przydatne ulepszenie bezpieczeństwa

Apple wydał kolejną wersję systemu operacyjnego dla iPhone’ów. iOS 17.5 jest już gotowy do pobrania, ale zanim to zrobicie, warto zerknąć na to, co w ramach aktualizacji przygotował gigant z Cupertino.
iOS 17.5 już udostępniony. Przynosi bardzo przydatne ulepszenie bezpieczeństwa

Jakie nowości w iOS 17.5?

Wydana 11 maja aktualizacja powoli przygotowuje nas na nadejście iOS 18. Co prawda do premiery stabilnej wersji systemu dla iPhone’ów zostało jeszcze kilka miesięcy, ale zbliżamy się do tego nieubłaganie. Zwłaszcza że już w czerwcu Apple przedstawi nam najważniejsze zmiany, jakie opracował dla swoich smartfonów. Tymczasem jednak powinniśmy się skupić na tym, co przynosi nam najnowsza wersja oprogramowania. Nie są to żadne rewolucyjne funkcje, ale na pewno są istotne.

Czytaj też: Pierwszym składakiem od Apple’a nie będzie iPhone. W dodatku zadebiutuje niedługo

Najważniejszą nowością jest wieloplatformowa obsługa wykrywania niechcianych modułów śledzących. Jest to rozwiązanie opracowane we współpracy z Google. Jej celem jest identyfikacja i ostrzeganie użytkowników o potencjalnie niebezpiecznych urządzeniach AirTag lub innych kompatybilnych urządzeniach śledzących, które nie należą do użytkownika i mogą być używane do jego śledzenia bez jego zgody.

Czytaj też: Apple kombinuje z pomysłami na składaka. Raczej nie tędy droga

Sieci Find My firmy Apple i nowe sieci Find My Device firmy Google będą współpracować, aby zapewnić użytkownikowi jeszcze większą ochronę przed śledzeniem. Do działania funkcja wykorzystuje technologię Bluetooth Low Energy (BLE) do skanowania otoczenia w poszukiwaniu urządzeń nadających sygnały identyfikacyjne zgodne z AirTagiem lub innymi kompatybilnymi trackerami. Jeśli lokalizator zostanie wykryty, a użytkownik nie dodał go ręcznie do swojego konta Find My, aplikacja wyświetli alert informujący o jego obecności. Co najważniejsze – powiadomienia będą działać niezależnie od systemu operacyjnego, z jakim sparowane jest urządzenie śledzące.

Czytaj też: Apple mocno wierzy w swoją sztuczną inteligencję. Będzie miała przewagę nad rywalami?

Na tym nie koniec, bo najnowsza aktualizacja prowadza kolejną nowość tylko dla mieszkańców Unii Europejskiej. Od tej aktualizacji posiadacze iPhone’ów będą mogli pobierać aplikacje bezpośrednio ze stron internetowych deweloperów, omijając tym samym App Store czy inny sklep z aplikacjami. Dostaniemy więc taką swobodę, jaką oferuje nam już Android czy Windows. iOS 17.5 wprowadza też tryb offline dla News+, umożliwiający dostęp do kanałów Dzisiaj i zakładek News+ nawet wtedy, gdy nie masz połączenia z siecią. W News+ pojawia się także nowa gra oraz statystyki dla graczy w Puzzle.

Jak zwykle aktualizacja zawiera też poprawki błędów i ulepszenia zabezpieczeń, które poprawiają ogólną wydajność i stabilność systemu.