iOS 17 wprowadza na iPhone’y świetną funkcję. Ale lepiej, żebyście nigdy nie musieli jej używać

Choć podczas konferencji WWDC 2023 Apple opowiedział nam o nowościach w iOS 17, to skupił się tylko na tych najważniejszych. Dlatego wraz z pojawieniem się pierwszej wersji beta nowego systemu, możemy powoli odkrywać dodatkowe ulepszenia, jakie przygotował dla nas gigant.
iOS 17 wprowadza na iPhone’y świetną funkcję. Ale lepiej, żebyście nigdy nie musieli jej używać

Ta nowość w iOS 17 należy zdecydowanie do tych, które lepiej mieć, ale nie potrzebować

Jak zwykle Apple, wśród wprowadzanych w systemie operacyjnym ulepszeń, nie zapomniał dodać czegoś, co zwiększy bezpieczeństwo użytkowników. W tym wypadku chodzi o osoby, które nadal korzystają tylko z haseł do odblokowania swojego smartfona. Co prawda Face ID to najlepszy i najbezpieczniejszy sposób na zabezpieczenie iPhone’a, ale wiele osób nadal woli zostać przy bardziej tradycyjnych metodach. Tak samo, jak przy każdym innym haśle, ważne jest, by pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim hasło powinno być silne, unikalne i najlepiej na tyle skomplikowane, by nawet jeśli ktoś zajrzy nam przez ramię, nie mógł łatwo zapamiętać wpisywanego przez nas ciągu znaków.

Jednak takie dbanie o bezpieczeństwo wiąże się z dość kłopotliwą koniecznością zapamiętywania nowego, skomplikowanego hasła. Im częściej je zmieniamy i im bardziej dbamy o jego siłę, tym większe jest ryzyko, że któregoś razu po prostu je zapomnimy po zresetowaniu. Wówczas, jeśli nie mamy włączonego FaceID, możemy utracić najnowsze osobiste dane (o ile nie mamy utworzonych kopii zapasowych), bo jedynym wyjściem z sytuacji jest zresetowanie urządzenia i jego ponowna konfiguracja.

Na szczęście dzięki iOS 17 będziemy mieć inne wyjście. Apple w nowej wersji systemu wprowadza bowiem funkcję, która w takich sytuacjach będzie istnym wybawieniem. Jak donosi MacRumors, dzięki tej opcji będziemy mogli jeszcze przez jakiś czas po zmianie hasła (lub kodu PIN) zresetować je przy użyciu poprzedniego ciągu znaków. Trzeba jedynie pamiętać, że będzie to możliwe tylko przez 72 godziny od zmiany hasła. Nowość jest już gotowa do użytku dla wszystkich, którzy mają zainstalowany system iOS 17 w wersji beta.

By sprawdzić, jak to działa, wystarczy najpierw zmienić hasło (lub kod dostępu) na nowy, a następnie wpisać błędny ciąg znaków. Wówczas pojawi się opcja „Nie pamiętasz hasła?”, a po jej kliknięciu „Spróbuj zresetować kod dostępu”, dająca możliwość wprowadzenia starego hasła. Oczywiście Apple da też możliwość wyłączenia tej funkcji, jeśli nie mamy problemu z zapamiętywaniem haseł. Dzięki temu, nawet gdy ktoś znał poprzednie hasło, nie będzie w stanie go użyć i zagrozić naszemu bezpieczeństwu. Funkcję można dezaktywować przy pomocy opcji „Wymaż teraz poprzedni kod dostępu”, która pojawi się po zmianie hasła do iPhone’a.