iOS 17 kontra iOS 16. Który system Apple’a jest szybszy?

Podczas konferencji WWDC Apple zapowiedział m.in. nową wersję systemu operacyjnego dla iPhone’ów. iOS 17 przyniesie użytkownikom ogrom nowości i ulepszeń. Jednocześnie, wraz z udostępnieniem pierwszej wersji beta, zaczęły pojawiać się pytania – co z szybkością nowej wersji?
iOS 17 kontra iOS 16. Który system Apple’a jest szybszy?

Test szybkości iOS 17. Jak nowy system wypada na tle poprzednika?

Najnowsza wersja iOS została zaprezentowana na początku miesiąca podczas dorocznej konferencji WWDC. Gigant z Cupertino opowiedział nam o nowych funkcjach i ogólnych ulepszeniach, jakich powinniśmy się spodziewać. Oczywiście Apple nie zdradził wszystkiego i niektóre funkcje dopiero zaczynamy odkrywać w pierwszej wersji beta iOS 17. Jednak pomijając wszystkie te zmiany, już wcześniej zauważono, że po każdej większej aktualizacji systemu, iPhone’y wykazują pewną tendencję do zwalniania. Czy tak samo jest i tym razem?

Czytaj też: Apple wie, że telefony szkodzą naszym oczom. Nowa funkcja pomoże o nie zadbać

Na kanale iAppleBytes w serwisie YouTube ukazał się test porównujący prędkość iOS 17 Beta 1 i iOS 16 (dokładnie wersji iOS 16.5). Pod uwagę wzięto szybkość uruchamiania, czas uruchamiania aplikacji, szybkość przeglądania i wiele innych czynników. Warto się z tym zapoznać, zwłaszcza jeśli macie w planach wypróbowanie nowego systemu na swoich iPhone’ach. Test przeprowadzono na iPhone’ach XR, 11, 12 i 13, dając nam wgląd w działanie iOS na różnych modelach, które jeszcze w tym roku dostaną aktualizację.

Wyniki na poszczególnych modelach nieco się od siebie różniły, choć temu akurat trudno się dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że są to urządzenia z różnymi chipsetami. W większości jednak zauważono, że nawet jeśli iOS 17 Beta 1 uruchamia się szybciej od iOS 16.5, różnica jest znikoma. Podobnie sytuacja wygląda przy uruchamianiu różnych aplikacji, choć z drobnym zastrzeżeniem, że te, które do działania wymagają połączenia z siecią, na nowym iOS uruchamiają się nieco wolniej.

Pod względem szybkości nie ma więc żadnych szaleństw, zwłaszcza że w przypadku iPhone’a XR czy nowszej „trzynastki”, poprzedni system jest trochę szybszy. Dla przeciętnego użytkownika takie niuanse nie będą raczej zauważalne, jednak zacięcia oraz opóźnienia w animacjach i przejściach – już tak. Podczas gdy iOS 16.5 pod tym względem nie sprawiał problemów, to „siedemnastka” radziła sobie znacznie gorzej.

Z drugiej strony, czy można się temu dziwić? Najnowszy system dla iPhone’ów jest w początkowej fazie testów beta, więc ma pełne prawo być przepełniony błędami. Wszelkie problemy będą rozwiązywane na bieżąco, a poprawki wprowadzane wraz z kolejnymi wersjami beta. Taki test daje jednak obraz sytuacji wszystkim, którzy zastanawiają się właśnie, czy warto zacząć testować iOS 17.