iOS 18 oficjalnie. Apple przygotował sporo nowości, w tym tych długo wyczekiwanych

Podczas konferencji WWDC Apple zaprezentował długo wyczekiwany iOS 18. Najnowsza wersja systemu operacyjnego dla iPhone’ów otrzymała sporo ulepszeń i nowych funkcji. Ekscytacji nie ma, ale sztuczna inteligencja jest, a także można sobie swobodnie ustawiać ikony na ekranie.
iOS 18 oficjalnie. Apple przygotował sporo nowości, w tym tych długo wyczekiwanych

Apple ogłosił wiele nowości dla iOS 18, które obejmują personalizację, prywatność, sztuczną inteligencję i nie tylko

Zacznijmy może od tego, na co tak długo czekaliśmy, czyli Apple Intelligence, czyli odpowiedź giganta z Cupertino na Galaxy AI od Samsunga. To zestaw spersonalizowanych narzędzi SI, których celem jest pomoc w codziennych zadaniach, takich jak nadawanie priorytetów powiadomieniom. We wszystkich aplikacjach będziemy mogli skorzystać z narzędzi do pisania, które umożliwią przepisywanie tekstów w wielu wersjach, korektę czy podsumowania. W aplikacji Poczta znajdziemy też sugestie inteligentnych podpowiedzi czy możliwość wyświetlania priorytetowych wiadomości mailowych na samej górze skrzynki odbiorczej.

Nowe funkcje obejmują też tworzenie obrazów pasujących do rozmów na podstawie zdjęć profilowych znajomych. Można je tworzyć w trzech stylach (szkic, ilustracja i animacja) za pomocą narzędzia Apple Image Playground, które jest wbudowane w wiele aplikacji natywnych, ale jest również dostępne jako samodzielne narzędzie. Każdy obraz jest tworzony na urządzeniu. Pojawia się też narzędzie o nazwie Clean Up, czyli odpowiednik Magic Eraser od Google’a, które pozwala na pozbycie się niechcianych osób i obiektów ze zdjęć.

W iOS 18 pojawią się też ulepszone funkcje fotograficzne, dzięki którym system automatycznie dostosuje ustawienia aparatu, by uzyskać najlepsze możliwe zdjęcia. Może też sugerować najlepsze kompozycje i pomagać w robieniu portretów czy ujęć nocnych. By zapewnić lepsze spersonalizowane wrażenia, system uczy się nawyków i preferencji użytkownika, by oferować lepiej dobrane do niego sugestie i rekomendacje.

W aplikacjach Notatki i Telefon dostaniemy opcje nagrywania, transkrypcji i podsumowywania dźwięku. Siri też stała się bardziej inteligentna. Asystent zyskał nowy wygląd i lepiej rozumie naturalny język. Jest ponadto w stanie zapamiętywać kontekst rozmowy.  

Chociaż, jak firma podkreśliła, sztuczna inteligencja opiera się na naszych danych osobowych i kontekście, to Apple AI zapewnia „potężną prywatność” dzięki przetwarzaniu na urządzeniu, co w praktyce oznacza, że uzyskane informacje na nasz temat nie są gromadzone. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku bardziej złożonych funkcji, konieczne jest skorzystanie z serwerów firmy. Oferują one jednak prywatność i bezpieczeństwo, ponieważ nie przechowują naszych danych.

Z pozostałych nowości godne uwagi jest przeprojektowanie aplikacji Zdjęcia (największe w historii). W aplikacji znajdziemy teraz układ siatki z biblioteką na dole. Do dyspozycji są Kolekcje, które można przypiąć na górze (np. ludzie i zwierzęta), można odfiltrować różne rodzaje plików, takich jak zrzuty ekranu. Są też opcje sortowania według twarzy, wygodne przechodzenie do różnych wspomnień czy dat.

Apple stworzył też nową aplikację Passwords, która jak sama nazwa wskazuje, służy tak naprawdę jako menedżer haseł. To łatwy dostęp do naszych danych logowania, a także kluczy, haseł Wi-Fi czy kodów weryfikacyjnych. Jest też dostępna na innych systemach producenta, by łatwiej było dbać o bezpieczeństwo.

Dużo też zmieniono w zakresie możliwości personalizacji urządzenia. Zgodnie z doniesieniami Apple pozwoli w iOS 18 ustawiać aplikacje tak, jak chcemy bez konieczności dostosowywania się do siatki aplikacji. Centrum sterowania stało się bardziej konfigurowalne, co też daje większą kontrolę nad urządzeniem i możliwość dostosowania go do własnych potrzeb. Gigant pozwolił również na blokowanie aplikacji przed wzrokiem ciekawskich.

Po aktualizacji W Apple Maps znajdziemy nowe mapy topograficzne ze szlakami turystycznymi dostępnymi też w trybie Offline. Aplikacja Wallet wzbogaci się z kolei o funkcję Tap to Cash, która umożliwia wymianę gotówki Apple poprzez zbliżenie do siebie dwóch iPhone’ów. Dziennik także dostał coś nowego – widok Statystyki, w którym można wyszukać wcześniejsze wpisy. Dla graczy Apple wprowadzi z kolei nowy tryb gry, który minimalizuje aktywność w tle podczas sesji gry i mocno poprawiaja czas reakcji kontrolerów gier i słuchawek AirPods.

iOS 18 wprowadzi też kategoryzowanie maili w Poczcie na takie sekcje, jak “Podstawowe, Transakcje, Aktualizacje i Promocje, a więc coś, co na Gmailu dostępne jest od lat. W iMessage pojawią się różne dodatkowe opcje, czyniące konwersacje ciekawszymi. Będziemy mogli dodawać nowe reakcje do wiadomości, podkreślać konkretne słowa np. przy użyciu animacji, kursywy czy podkreślenia, a także planować wysyłanie wiadomości. Apple potwierdził też, obsługę RCS i dwukierunkową komunikację satelitarną.