Tegoroczne iPhone’y 15 będą droższe, ale to ten model dostanie największą podwyżkę

Premiera iPhone’ów 15 zbliża się wielkimi krokami. Przecieki i doniesienia wskazują, że Apple szykuje dla nas naprawdę sporo ulepszeń, które jednak mocno odbiją się na ich cenach. W planach jest ponoć spora podwyżka, ale najbardziej wzrośnie cena jednego z modeli.
Tegoroczne iPhone’y 15 będą droższe, ale to ten model dostanie największą podwyżkę

Apple każe nam drogo płacić za tegoroczne ulepszenia iPhone’ów 15

iPhone’y nigdy nie należały do tanich smartfonów, ale do tego zdążyliśmy już przywyknąć. Podobnie jak do tego, że chociaż w USA ich cena pozostawała w ostatnich latach na stałym poziomie, u nas nowe modele wciąż drożały. Tak samo było w przypadku zeszłorocznej premiery, ale w tym roku ta kwestia ma ulec zmianie. Już jakiś czas temu Dan Ives, znany analityk z Wall Street, zdradził tym razem, że gigant po raz pierwszy od 2017 roku zamierza podnieść ceny nowych iPhone’ów w USA.

Według jego prognoz, ceny iPhone’a 15 i 15 Plus miały wzrosnąć o około 100 dolarów, natomiast iPhone’y 15 Pro i 15 Pro Max będą kosztować odpowiednio 1199 i 1299 dolarów, co oznaczałoby wzrost cen aż o 200 dolarów. Taka różnica w podwyżce miała wynikać z ulepszeń, które Apple przygotował na ten rok, a które przede wszystkim obejmą modele Pro. Do nich zaliczyć można m.in. port USB-C, który zastąpi złącze Lightning, nowocześniejszy procesor i udoskonalone aparaty.

W przypadku iPhone’a 15 i 15 Plus nie będzie aż tak spektakularnie, ale w porównaniu z ubiegłym rokiem i tak sporo się zmieni. Na pokładzie znajdzie się układ A16 Bionic, znany z ubiegłorocznych modeli Pro. Zniknie też notch, zastąpiony przez Dynamic Island, choć z niewiadomych powodów nadal nie uświadczymy tutaj wyższej częstotliwości odświeżania i funkcji Always-on Display.

Najnowsze doniesienia wskazują, że wcześniejsze prognozy mogły nie być aż tak trafne, zwłaszcza w kontekście ceny modelu Pro Max. Analityk Jeff Pu z Haitong International Securities przedstawił nowy raport, wedle którego iPhone 15 Pro Max zaliczy w tym roku największą podwyżkę. Niestety nie sprecyzowano o jakich kwotach mowa, ale analityk podaje kilka przyczyn takiego wzrostu cen. Można zaliczyć do nich plotki dotyczące obiektywu peryskopowego z 5-krotnym lub 6-krotnym zoomem optycznym oraz tytanową ramę – takie ulepszenia mają podobno znaleźć się na pokładzie tylko modelu Pro Max.

Trudno spekulować co do ewentualnych cen iPhone’a 15 Pro Max, zwłaszcza że Pu nie odnosi się w żadnym stopniu do poprzednich doniesień. Jeśli jednak przyjmiemy, że to, co zdradził Ives nadal obowiązuje, mogłoby to oznaczać podwyżkę ponad 200 dolarów dla tego już i tak najdroższego modelu. Cóż, może faktycznie najlepiej byłoby już zmienić jego nazwę na Ultra, o czym też niektórzy wspominają? Na razie jednak nie ma co się załamywać. Cały czas poruszamy się tylko w sferze plotek i chociaż podwyżki są raczej nieuniknione, konkretne kwoty poznamy dopiero jesienią.