Jak będą wyglądać miasta przyszłości? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM! W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o ewolucji miast.

Jakiś czas temu zobaczyłem w internecie raport „Future Makers Today – nasz świat w 2039“. Jego autorkę, Natalię Hatalską (znaną z bloga Hatalska.com) dawno już chciałem zaprosić do radia. W końcu nadarzyła się taka okazja, a drugim rozmówcą będzie Janusz Kaniewski, projektant prowadzący autorską pracownię Janusz Kaniewski Design.

Dlaczego akurat oni? Wspomniany wcześniej raport Natalii to seria 12 wywiadów – jeden z nich przeprowadziła z Januszem. Rozmawiali o przyszłości miast, o tym, jak one ewoluują i jak będzie nam się w nich żyć za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Janusz porusza w tej rozmowie ciekawe wątki, np. dotyczące zmian architektonicznych:

Nastąpi powrót do podwórek, enklaw otoczonych budynkami. Na dole będzie się odbywało codzienne życie biedniejszych. Drugie piętro będzie dla tych bogatszych, których będzie stać na zrobienie ogrodu na dachu takiego bloku i komunikację jakimiś łączeniami na górnym poziomie.

Czy faktycznie można przewidzieć czekające nas zmiany? Czy miasta staną się bardziej przyjazne ludziom w różnym wieku i o różnych potrzebach? I jak się dziś projektuje technologie, które mają nam służyć np. za 30 lat? O tym porozmawiamy w najbliższą sobotę na antenie TOK FM.

Zobaczcie wystąpienie Natalii na konferencji Infoshare:

Polecam książkę Janusza Kaniewskiego “Design. Wykłady i rozmowy o projektowaniu przyszłości” oraz moje audycje archiwalne: o miastach inteligentnych, miejskim ogrodnictwie i pszczelarstwie, internecie rzeczy, przewidywaniu trendów oraz skomputeryzowanych samochodach.

Nowego odcinka “Człowiek 2.0” możecie posłuchać 7 lutego po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Zapraszam!