Aplikacje mobilne na smartfony nie cieszą się już taką popularnością jak kiedyś. Jak podaje firma konsultingowa Activate, użytkownicy coraz częściej przekonują się, że pobieranie programu i nauka jego obsługi zajmuje za dużo czasu. Jedna czwarta wszystkich pobieranych aplikacji zostaje użyta tylko
raz, a następnie jest usuwana. Trudności napotykają też twórcy, ponieważ aby zarobić na swoich programach, muszą dotrzeć do wielu klientów skłonnych do wydania pieniędzy, a to jest bardzo trudne przy tak ogromnej konkurencji.

Dlatego coraz większą popularność zyskują chatboty – programy, z którymi można prowadzić rozmowę przez internet. Takiego robota możemy np. zapytać o pogodę dla naszego miasta i po chwili otrzymamy odpowiednie informacje. Nie różnią się one niczym od tych, które uzyskalibyśmy z aplikacji, ale docieramy do nich w bardziej naturalny sposób – prowadząc tekstową rozmowę, a nie klikając w linki czy przyciski.

 

Młodzi piszą, nie dzwonią

Dla użytkowników wygodne jest to, że nie muszą instalować żadnych dodatkowych aplikacji. Chatboty rozmawiają z nami za pośrednictwem komunikatorów mobilnych takich jak Facebook Messenger, WhatsApp, Telegram czy Slack. Activate informuje, że ponad 2,5 mld ludzi na świecie korzysta przynajmniej z jednego komunikatora, a w ciągu najbliższych trzech lat ta liczba wzrośnie do około 3,5 mld. Ponadto młodzi ludzie spędzają więcej czasu na wysyłaniu wiadomości za pomocą komunikatorów niż na przeglądaniu serwisów społecznościowych.

Na przykład z należącego do Facebooka komunikatora WhatsApp, który ma ok. 1 mld aktywnych użytkowników miesięcznie, korzystają średnio przez około 200 minut w tygodniu. Coraz więcej firm przenosi też obsługę klienta do internetu i pozwala na załatwienie wielu spraw np. za pośrednictwem Messengera. Jeśli choć część tej pracy może wykonać chatbot, oznacza to oszczędność czasu i pieniędzy. Stworzenie takiego robota jest też tańsze i prostsze niż w przypadku osobnej aplikacji. Firma musi jedynie poinformować swoich fanów na Facebooku, że chatbot jest do ich dyspozycji.