Jak długo panele słoneczne zachowują swoją wydajność?

Naukowcy związani z Sandia Labs postanowili wyjaśnić bardzo istotną kwestię: ich celem było sprawdzenie, jaką żywotność mają panele słoneczne.
Jak długo panele słoneczne zachowują swoją wydajność?

Badania w tej sprawie potrwały pięć lat i dotyczyły 834 modułów fotowoltaicznych. Należały one do trzynastu różnych typów dostarczonych przez siedmiu producentów. Szczegóły na temat przeprowadzonych eksperymentów zaprezentowano na łamach Progres in Photovoltaics. Trzeba przyznać, że z publikacji wyłaniają się bardzo optymistyczne wnioski.

Czytaj też: Fuzja jądrowa zaskakuje. Zaobserwowane zjawisko było sprzeczne z teoriami

Kluczowym było bowiem to, że 13 z 23 testowanych typów modułów posiadało efektywny czas funkcjonowania przekraczający 30 lat. Określa się to również mianem żywotności, którą można zdefiniować jako ilość czasu, w którym panel produkuje energię elektryczną powyżej 80% wskaźnika z początku okresu eksploatacji.

Pocieszający jest również fakt, iż koszty modułów spadły o 85% od 2010 roku, co jest następstwem między innymi wprowadzenia masowej produkcji, wyższej wydajności, zwiększenia rozmiarów modułów oraz zmian w składzie komponentów. Niższe koszty rzutują na wzrost popularności fotowoltaiki, jednak w teorii mogłyby się też pojawić niechciane skutki uboczne. Jakie? Cięcia kosztów oraz wprowadzone zmiany mogłyby doprowadzić do pogorszenia wskaźnika degradacji, co w dłuższej skali czasowej byłoby negatywne.

Panele słoneczne zachowują swoją żywotność nawet po 30 latach

Zmiany stopnia degradacji są bardzo nieregularne, często sezonowe. Średnie wartości tego wskaźnika oraz mediana wyniosły kolejno -0,62%/rok i -0,58%/rok. Takie wyniki są zgodne ze wskaźnikami uzyskanymi dla starszych modułów. Jeśli chodzi o moc znamionową, to różnice wynosiły od około -3,6% do 4%, przy czym początkowa stabilizacja mocy wahała się od -3,3% do +0,6%.

Czytaj też: Energia słoneczna i wiatrowa w jednym. Tak właśnie działa nowy system

Najważniejszym wnioskiem wyciągniętym przez autorów raportu wydaje się to, iż zaobserwowane wskaźniki degradacji były zgodne z wartościami zanotowanymi od 1979 do 2014 roku w technologiach modułowych dla droższych konwencjonalnych technologii fotowoltaicznych. Co więcej, pomimo gwałtownego spadku kosztów w ostatniej dekadzie nic nie wskazuje na to, by wskaźniki degradacji modułów były z tego tytułu obniżone.