Jak e-czytają Polacy? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o elektronicznym czytelnictwie.

Wielka Brytania jest drugim krajem po USA, gdzie czytniki e-książek ma już ponad 1/4 społeczeństwa – taki wniosek płynie z badań omawianych na blogu Świat Czytników. Jak to wygląda w Polsce? Na to pytanie nie ma precyzyjnej odpowiedzi. W ankietach takich jak Czytnikoliczenie udział bierze po kilka tysięcy najaktywniejszych e-czytelników. Ich faktyczna liczba na pewno przekracza 100 tys. Nadal jednak jest to mniejszość – dość elitarna, bo też dużo czytająca, zwłaszcza jak na kraj, w którym aż 6 mln obywateli nie czyta w ogóle.

Wiadomo już więc, że książki elektroniczne nie zastąpią papierowych. Z prognoz pokazanych np. w świetnym, multimedialnym eseju “The Economist” wynika, że choć e-booki będą stanowić coraz większą część rynku, raczej nie zdominują go tak, jak to było np. w przypadku starcia muzyki cyfrowej z płytami CD. Fascynujące pytanie brzmi, czy e-czytelnictwo różni się czymś od “analogowego” czytania? Postaram się na nie odpowiedzieć wraz z moimi gośćmi w studiu TOK FM:

Przy okazji polecam archiwalne audycje o e-bookach, długiej formie w internecie, digitalizacji kulturybibliotekach 2.0 i kompetencjach cyfrowych.

Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 19 września po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Pełny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!