Jak gigantyczne dinozaury urosły do takich rozmiarów? Teoria z XIX wieku ląduje znów w koszu

Dlaczego zauropody urosły do tak ogromnych rozmiarów? Czy wszystkie rodziny dinozaurów z tej grupy zrobiły to jednocześnie? Badania na setkach kości obalają XIX-wieczną teorię zwaną regułą Cope’a. Jak więc było z tymi gigantami?
Modele zauropodów

Modele zauropodów

Paleontolodzy z Adelphi University w Nowym Jorku opublikowali na łamach Current Biology wyniki analizy rozwoju ewolucyjnego zauropodów – czytamy w Eurekalert. Okazuje się, że gigantyczne dinozaury dorosły do takich rozmiarów w różnym czasie. Zamiast kilku głównych linii ewolucyjnych wyznaczono ich aż 36.

Czytaj też: Najstarsze znaleziono jajo dinozaura odkryte dopiero teraz. Przez 175 lat naukowcy tkwili w okropnym błędzie

Materiałem badawczym było kilkaset kości zauropodów z największej możliwej liczby gatunków. Na podstawie fragmentów szkieletu udało się ocenić potencjalną masę danego osobnika za życia. Następnie zmapowano konkretne okazy na linii czasu. Otrzymano wykres prezentujący, jak rosła masa dinozaurów w ciągu 100 milionów lat.

Drzewo ewolucyjne rozmiarów zauropodów (na czerwono) / źródło: Eurekalert, CC0

Czy te dinozaury urosły do takich rozmiarów za jednym razem?

Przypomnijmy, że zauropody, do których należą m.in. słynne brachiozaury, były największymi w historii organizmami na Ziemi. Niektóre okazy liczyły grubo ponad 20-30 metrów długości. Każda z rodzin zauropodów ewoluowała do takich rozmiarów oddzielnie. Naukowcy uważają, że robiły to w zależnie od kontekstu ekologicznego i dostępnych nisz środowiskowych. Co ciekawe, późniejsze zauropody były również odmienne pod względem metabolicznym od swoich przodków z uwagi na różne tempo rośnięcia.

To wszystko przeczy regule Cope’a – teorii z XIX wieku, według której taksony zwiększają równolegle w czasie swoje rozmiary. Zauropody ewoluowały jednak inaczej, ale dlaczego niektóre rosły wcześniej, inne później, a jeszcze inne w ogóle, nadal pozostaje zagadką dla nauki. Będzie to być może kolejnym krokiem w badaniach nowojorskich paleontologów.

Czytaj też: Najdziwniejsze dinozaury w historii. Pokazujemy 10 osobliwych zwierząt, które kiedyś rządziły światem

Reguła Cope’a mimo swoich lat ciągle jest słabo rozumiana w dzisiejszym świecie nauki. Systematycznie pojawiają się badania, które ją obalają lub potwierdzają. Reguły tej zatem nie można przyjąć za pewnik. Kiedy w przypadku ssaków i niektórych grup dinozaurów się one zazwyczaj sprawdza, to dla mięczaków lub niektórych szkarłupni jest wręcz bezużyteczna.