Jak głęboko sięgają podziały klasowe w Polsce? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 14:20 i 14:40 porozmawiamy o podziałach klasowych i próbach modernizacji Polski.

Polska przez wiele stuleci pozostawała na peryferiach Europy nie tylko politycznie, ale też pod względem innowacji. Jej gospodarka oparta była o system pańszczyźniany i nastawiona niemal wyłącznie na produkcję rolną. Zmiana tego systemu dokonywała się bardzo powoli, m.in. z powodu oporu stawianego przez ziemiaństwo. Ten sam układ sił został potem przeniesiony na stosunki między pracownikami a właścicielami fabryk, socjalistycznych zakładów pracy czy współczesnych firm.

Dlaczego w Polsce zmiany społeczne zachodzą tak późno i z tak dużymi oporami? Czy może się to zmienić w przyszłości? O tym opowie mój gość w studiu TOK FM – prof. Adam Leszczyński, historyk, socjolog i dziennikarz, jeden z założycieli OKO.press, pracownik naukowy Uniwersytetu SWPS, autor książek.

Przy okazji polecam archiwalne audycje o digitalizacji historii i mitologiach.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 5 grudnia o godz. 14:20 (pierwsza część) i o godz. 14:40 (druga, skrócona część) na antenie Radia TOK FM. Pełny zapis audycji będzie później dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!