Często nie zdajemy sobie sprawy, jak w codziennych sytuacjach utrwalamy krzywdzące stereotypy płciowe. Z pozoru niewinne narracje (jak choćby fakt, że dziewczynki częściej chwalimy za posłuszeństwo i wygląd, a chłopców za inteligencję i poczucie humoru) przekładają się na efekty w skali globalnej. Czy wiesz, że porównując wynagrodzenia kobiet i mężczyzn w Wielkiej Brytanii, można uznać, że kobiety pracują za darmo przez 67 dni w roku? Czy wiesz, że czarnoskóre kobiety w USA są 3-4 razy bardziej narażone na śmierć w czasie porodu niż białe kobiety, a transseksualistki 4 razy częściej padają ofiarami morderstw niż nie-transseksualistki?

Dani Beckett, publicystka zaangażowana w działania na rzecz kobiet, przygotowała listę wskazówek, w jaki sposób mężczyźni niewielkim nakładem sił mogą przyczynić się do poprawy sytuacji kobiet. W opublikowanym na portalu broadly.com spisie zawarła pomysły na działania dotyczące wielu dziedzin życia - od relacji damsko-męskich, przez sytuacje zawodowe, po interakcje z obcymi i działania w skali globalnej.

Beckett tworzy tę listę od kilku lat. Gdy swoje pierwsze pomysły zamieściła w mediach społecznościowych, powoli zaczęły włączać się w akcję inne kobiety i podsyłać swoje sugestie. Tak zebrało się 100 wpisów (całą listę znajdziecie tutaj), z których redakcja Focus wybrała i opracowała 30. Pamiętajcie, te zasady obowiązują przez cały rok, nie tylko w Dniu kobiet.

 

30 sposobów na wspieranie kobiet i równości płciowej:

1. Zanim zaczniesz wyjaśniać coś kobiecie, upewnij się, czy już tego nie wie. Może znać się na tym lepiej niż ty.
 

2. (W nawiązaniu do poprzedniego): Nigdy nie próbuj wyjaśniać kobiecie, czy jest feminizm.
 

3. Tak: transseksualistki to kobiety.
 

4. Zaakceptuj tożsamość płciową innych. Jeżeli ktoś życzy sobie, by zwracać się do niego „on” lub” „ona” - zaakceptuj to.
 

5. Pamiętaj, że istnieją grube kobiety i nie wszystkie starają się schudnąć. Traktuj je z szacunkiem.
 

6. Właściwie nigdy nie komentuj kobiecego ciała.
 

7. Nie traktuj z wyższością kobiet pracujących w sektorze obsługi klienta.
 

8. Zaufaj kobietom. Kiedy czegoś cię uczą, nie kontroluj i nie podważaj każdego słowa. Zwłaszcza nie stawiaj za autorytet Google'a.
 

9. Nie twórz podwójnych standardów. Dla nikogo. Nigdy.
 

10. Nie przesadzaj z rozstawianiem nóg w komunikacji miejskiej. Dzięki!