Nigdy nie komentuj kobiecego ciała. 30 sposobów, jak nie być męskim szowinistą

Jeśli chcesz skomplementować kobietę, powiedz jej raczej, jaka jest „bystra” i „zabawna” niż „słodka” czy „urocza”. A potem zobacz, co się wydarzy, gdy bajkowego Jasia zamienisz rolami z Małgosią.
Nigdy nie komentuj kobiecego ciała. 30 sposobów, jak nie być męskim szowinistą

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak w codziennych sytuacjach utrwalamy krzywdzące stereotypy płciowe. Z pozoru niewinne narracje (jak choćby fakt, że dziewczynki częściej chwalimy za posłuszeństwo i wygląd, a chłopców za inteligencję i poczucie humoru) przekładają się na efekty w skali globalnej. Czy wiesz, że porównując wynagrodzenia kobiet i mężczyzn w Wielkiej Brytanii, można uznać, że kobiety pracują za darmo przez 67 dni w roku? Czy wiesz, że czarnoskóre kobiety w USA są 3-4 razy bardziej narażone na śmierć w czasie porodu niż białe kobiety, a transseksualistki 4 razy częściej padają ofiarami morderstw niż nie-transseksualistki?

Dani Beckett, publicystka zaangażowana w działania na rzecz kobiet, przygotowała listę wskazówek, w jaki sposób mężczyźni niewielkim nakładem sił mogą przyczynić się do poprawy sytuacji kobiet. W opublikowanym na portalu broadly.com spisie zawarła pomysły na działania dotyczące wielu dziedzin życia – od relacji damsko-męskich, przez sytuacje zawodowe, po interakcje z obcymi i działania w skali globalnej.

Beckett tworzy tę listę od kilku lat. Gdy swoje pierwsze pomysły zamieściła w mediach społecznościowych, powoli zaczęły włączać się w akcję inne kobiety i podsyłać swoje sugestie. Tak zebrało się 100 wpisów (całą listę znajdziecie tutaj), z których redakcja Focus wybrała i opracowała 30. Pamiętajcie, te zasady obowiązują przez cały rok, nie tylko w Dniu kobiet.

 

30 sposobów na wspieranie kobiet i równości płciowej:

1. Zanim zaczniesz wyjaśniać coś kobiecie, upewnij się, czy już tego nie wie. Może znać się na tym lepiej niż ty.
 

2. (W nawiązaniu do poprzedniego): Nigdy nie próbuj wyjaśniać kobiecie, czy jest feminizm.
 

3. Tak: transseksualistki to kobiety.
 

4. Zaakceptuj tożsamość płciową innych. Jeżeli ktoś życzy sobie, by zwracać się do niego „on” lub” „ona” – zaakceptuj to.
 

5. Pamiętaj, że istnieją grube kobiety i nie wszystkie starają się schudnąć. Traktuj je z szacunkiem.
 

6. Właściwie nigdy nie komentuj kobiecego ciała.
 

7. Nie traktuj z wyższością kobiet pracujących w sektorze obsługi klienta.
 

8. Zaufaj kobietom. Kiedy czegoś cię uczą, nie kontroluj i nie podważaj każdego słowa. Zwłaszcza nie stawiaj za autorytet Google’a.
 

9. Nie twórz podwójnych standardów. Dla nikogo. Nigdy.
 

10. Nie przesadzaj z rozstawianiem nóg w komunikacji miejskiej. Dzięki!
 

 

11. Kiedy próbujesz przedstawić lub skomplementować kobietę, powiedz raczej, że jest “utalentowana”, “sprytna” lub “zabawna” niż “cudowna”, “słodka” czy “urocza”.
 

12. Zwróć uwagę na język, jakiego używasz, gdy mówisz o kobietach i sposób, w jaki to robisz. Nie bądź apodyktyczny, nigdy nie przedrzeźniaj, staraj się nie oceniać, wyrzuć sformułowania “To irracjonalne!” czy “dramatyzujesz”.
 

13. Nie tłumacz się, mówiąc, że tak samo odnosisz się do mężczyzn., A) Prawdopodobnie tak nie jest. B) Jeśli tak jest, to pewnie jest w tym element oceniający (czy nie próbujesz ich obrażać, mówiąc że zachowują się „jak baby”?).
 

14. Lubisz “namiętne” latynoski, “silne” czarnoskóre kobiety, a może “tajemnicze” Azjatki? Stop, zatrzymaj się i zajrzyj do dowolnej książki o feminizmie postkolonialnym.
 

15. Nie nazywaj kobiet “zadziornymi”. Nie potrzebujemy oddzielnej etykietki, tylko dlatego że mamy własne zdanie.
 

16. Wskazuj na cechy podkreślające wiarygodność a nie atrakcyjność kobiety. “Jest urocza” zastąp “jest świetną redaktorką” lub „Ma spore doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań e-commerce”.
 

17. Zastanów się, w jakich kategoriach opisujesz dziewczynki i nastolatki w swojej rodzinie. Doceniasz ich poczucie humoru i inteligencję czy raczej chwalisz urodę i posłuszeństwo?
 

18. Sprawdź, jak mówisz o kobietach, które cię interesują. Czy nie czujesz potrzeby tłumaczenia się, gdy kobieta przez innych może być odbierana jako nieatrakcyjna (“Jest przy kości, ale…”).
 

19. Naucz się chwalić, nie deprecjonując innych kobiet. “Nie jesteś jak inne” to nie komplement. Chcemy być jak inne. Inne dziewczyny są niesamowite!
 

20. Nie parafrazuj jej słów w pracy czy wpisie na Facebooku, by pokazać, jaki jesteś mądry. Z pewnością kobieta powiedziała to lepiej w oryginale.
 

 

21. Kup podpaski i tampony i przekaż je na rzecz schroniska dla bezdomnych. Po prostu to zrób.
 

22. Płać za pornografię.
 

23. Zastanów się, ile z tego, co czytasz/oglądasz /słuchasz jest dziełem kobiet? Może czas zadbać o parytet w swojej biblioteczce?
 

24. Czujesz się dumny z równowagi w swojej biblioteczce? A czy jest tam miejsce na autorki różnego pochodzenia, niepełnosprawne, trans lub queer?
 

25. Blokuj kanały, w których znajdziesz przekazy poniżające kobiety, wykluczające je lub gloryfikujące przemoc wobec nich. Nie wystarczy nie zgadzać się, trzeba się im aktywnie przeciwstawić.
 

26. Czytasz dziecku bajki? Zmień czasem płeć bohaterów. Zobacz co się wydarzy, gdy Jaś będzie Małgosią…
 

27. Obejrzyj rozgrywki kobiece i nazwij je sportem.
 

28. Wspierasz finansowo instytucje, których członkowie zostali oskarżeni o stosowanie przemocy i nadużycia na tle seksualne? Przestań.
 

29. Nie gadaj o Woodym Allenie. Nieważne jak dobre są jego filmy. Poszukaj kogoś, kto nie jest oskarżony o molestowanie seksualne.
 

30. Obsadź kobietę w roli napisanej dla mężczyzny. Wiemy, jak rządzić królestwami, iść na wojnę, być albo nie być i czekać na Godota.

 

 

Więcej:feminizm