Jak nowe technologie mogą pomóc przyszłym matkom? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 14:40 i 15:40 porozmawiamy o technologiach dla kobiet w ciąży.
Jak nowe technologie mogą pomóc przyszłym matkom? [AUDYCJA]

W opiece zdrowotnej nowe technologie wciąż nie doprowadziły do takiej rewolucji, jak np. w bankowości czy telekomunikacji. Mimo to przybywa ciekawych rozwiązań, zwłaszcza w dziedzinie telemedycyny i “zdrowia mobilnego” (mHealth). Jednym z nich jest polski wynalazek o nazwie Pregnabit – mobilne KTG, czyli urządzenie do wykonywania badań kardiotokograficznych. „Opracowaliśmy je z myślą o kobietach w ciąży, dla których profilaktyka jest szczególnie ważna. Bieżąca kontrola dobrostanu płodu może znacząco zmniejszyć poziom odczuwanego przez przyszłą mamę stresu i pozytywnie wpłynąć na jej ogólne samopoczucie oraz kondycję psychiczną”– tłumaczy jedna z pomysłodawczyń urządzenia dr Patrycja Wizińska-Socha.

Idea wydaje się szczytna, ale nie brak też głosów krytycznych. Kilka lat temu rozmawiałem z psycholog Anną Otffinowską, ówczesną prezes Fundacji Rodzić po Ludzku. W artykule “Przemysł narodzin” mówi ona m.in.: “Młode matki, którym przecież nic nie brakuje, są dziś zastraszone, zamknięte w sobie, przerażone swoim stanem. A to sprawia, że chętnie oddają się pod opiekę specjalistom i pozwalają im decydować niemal o wszystkim. Przyszłe matki są wpędzane w stan bezradności, zależności od lekarza. A ciąża z fizjologii staje się chorobą“.

Czy technologie takie jak Pregnabit są potrzebne? A jeśli tak, to którym kobietom? O tym opowiedzą moi goście z firmy Nestmedic: dr Anna Skotny, dyrektor generalny i dr Patrycja Wizińska-Socha, prezes zarządu.

Przy okazji polecam audycje archiwalne o polskich innowacjach medycznych, polskich startupach i telemedycynie (z roku 2013 i 2014).

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 4 listopada o godz. 14:40 (pierwsza część) i 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!