Jak nowe technologie wpływają na seriale? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o współczesnych serialach telewizyjnych i internetowych.

Gdy na początku XXI wieku dowiedziałem się, że w Polsce pojawi się czasopismo poświęcone wyłącznie serialom, wydawało mi się to dość zabawne. W tamtych czasach produkcje te kojarzyły mi się głównie z “tasiemcowymi” operami mydlanymi, a wyjątki – takie jak uwielbiany kiedyś przeze mnie “Przystanek Alaska” – były nieliczne.

Dziś seriale są nie tylko ważną częścią popkultury, ale kultury w ogóle. Nie brak wśród nich produkcji o ogromnym budżecie, wyrafinowanych efektach specjalnych lub ambitnej treści. Ich twórcy coraz chętniej korzystają z nowych technologii, wiążąc swe produkcje np. z internetem czy grami typu ARG (alternate reality game). Nic dziwnego, że tegoroczna edycja Festiwalu NInA Wersja Beta odbywa się pod hasłem “Nowa fala seriali”.

Jakie znaczenie dla kultury mają dziś seriale i jak nowe technologie wspomagają ich rozwój? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM:

Przy okazji polecam archiwalne audycje o przyszłości telewizji, przyszłości wideo, internetowych filmach i długich cyfrowych opowieściach. A tu reżyserka Agnieszka Holland opowiada o znaczeniu współczesnych seriali:

Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 21 maja po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!