Nowe technologie zmieniają ludzką pracę – na wydajniejszą i bezpieczniejszą

Odkrycia naukowe to nie tylko przełomowe lekarstwa, najszybsze komputery czy statki przekraczające kolejne granice kosmosu. Giganci przemysłu wspierają badania, które zmieniają także te mniej widowiskowe branże – na przykład przemysł. Mniej widowiskowe? Przeczytaj jak to działa i zmienisz zdanie!

Spawanie i szlifowanie – co w tym może być fascynującego? Takie pytanie z pewnością może zadać sobie wielu z was. A jednak, właśnie w przemyśle widać najlepiej jak szybko nowe technologie i nauka zmieniają świat. Wspierająca naukowców marka 3M na przykład wprowadza do użytku wyjątkowo nowatorskie rozwiązania dla tej branży.

Szlifowanie talentu

Tarcza to proste narzędzie szlifierskie, co tutaj może być niesamowitego technologicznie? Żeby to docenić trzeba zajrzeć głębiej, a właściwie z mikroskopowym powiększeniem. 3M opracowało rewolucyjne narzędzia ścierne Cubitron™ II w których wykorzystano unikatowe precyzyjnie kształtowane ziarna ścierne o trójkątnym kształcie.

To eksperyment w skali mikro ponieważ mamy tu do czynienia z tak zwanym procesem mikroreplikacji, dzięki któremu po raz pierwszy otrzymano ziarna ścierne o prawie identycznym kształcie i wymiarach. Uzyskanie ziarna o powtarzalnym kształcie zasłużyło na miano cudu współczesnej inżynierii. Efektów jego pracy nie trzeba oglądać w powiększeniu – cięcie i szlifowanie jest szybsze i wydajniejsze. Przekłada się to bezpośrednio na niższą temperaturę pracy i większą dokładność. Korzyści są oczywiste – nowoczesna technologa nie tylko zwiększa wydajność pracy, ale obniża jej koszty i zwiększa bezpieczeństwo użytkownika. Główne korzyści narzędzi ściernych Cubitron™ II to skrócenie czasu szlifowania nawet do 50 procent, zachowanie kształtu i jakości wykończenia szlifowanej powierzchni, zniwelowanie ryzyka przypaleń i niższe koszty eksploatacji.

Ludzie w żelaznych maskach

“Praca spawacza mnie przeistacza” – rapowali kabareciarze z grupy T-raperzy znad Wisły. Dowcip udany, ale jeśli chodzi o nowe technologie – całkiem trafny! Z tym, że to technologie przeistaczają pracę spawaczy. Przykład także pochodzi “ze stajni” 3M – przyłbica Speedglas™ 9100XXi. Nazwa może sugerować zastosowanie co najmniej sportowe albo wyczynowe. Zresztą, jak spojrzycie na jej design rzeczywiście można pomyśleć, że to nowoczesna ochrona dla bramkarzy hokejowych, albo alternatywa dla kasków motocyklowych. Znacznie ciekawiej jest jednak, gdy “prześwietlimy” Speedglas i prześledzimy czego w niej użyto.

Praca spawacza niesie za sobą ryzyko uszczerbku na zdrowiu: przede wszystkim dla wzroku i dróg oddechowych. Przyłbica Speedglas™ 9100XXi została zaprojektowana w taki sposób by zachować jednoczesną stabilność i bezpieczeństwo oraz wygodę dla osoby jej używającej. Maska ma wbudowane specjalne kanały odprowadzające wydychane powietrze, które chronią przed zaparowaniem filtra i gwarantują odpowiednie zabezpieczenie dla dróg oddechowych spawacza. Dodatkowo srebrna osłona czołowa odbija promieniowanie cieplne. Na koniec warto wspomnieć o systemie szybek bocznych – dzięki temu zwiększa się pole widzenia użytkownika i znika poczucie klaustrofobii. To jednak nie wszystko, bo Speedglas™ 9100XXi zastosowano automatykę dostosowującą filtr do trybu pracy spawacza o szerokim zakresie ustawień. W obudowie maski umieszczono niewielki przycisk pozwalający na szybką zmianę ustawień. Jest on zaprojektowany tak, by spawacz nie musiał zdejmować rękawic by go wcisnąć. A na koniec wisienka na deserze – czujnik ruchu, który pozwala włączyć się filtrowi gdy użytkownik weźmie przyłbicę do ręki. Ten sam czujnik wyłączy urządzenie, gdy to pozostanie długo bez ruchu, by zaoszczędzić energię.

Na koniec konkurs organizowany przez 3M – jeśli fascynują was najnowsze technologie używane w przemyśle i macie ochotę na ciekawe nagrody – odwiedźcie tę stronę i skorzystajcie ze specjalnego formularza konkursowego. Główna nagroda to podwójny bilet do strefy VIP na Grand Prix w żużlu w Toruniu 7 października.

Więcej:maski