Jak nowe technologie zmieniły fotografię? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM! W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o ewolucji cyfrowej fotografii.

Kiedy po raz pierwszy zrobiliście zdjęcie cyfrowym aparatem? Ja w październiku 1996 r. Co zabawne, wyprzedziłem nieco tę epokę, robiąc sobie autoportret, czyli tzw. selfie. Nie spodziewałem się oczywiście, że za kilkanaście lat będzie to modne nawet wśród polityków i gwiazd Hollywood. Przeczuwałem natomiast, że możliwość szybkiego robienia zdjęć gotowych do publikacji online może zmienić nasze podejście do fotografii.

I tak się stało. Fotografować dziś może prawie każdy, zdjęć jest mnóstwo w serwisach społecznościowych, w pamięci smartfonów i na domowych twardych dyskach. Jakie są tego konsekwencje? Czy potrafimy odnaleźć się w tym gąszczu obrazów? Albo chociaż zabezpieczyć te najcenniejsze dla nas tak, by przetrwały dziesięciolecia? O tym i o innych zjawiskach związanych z cyfrową fotografią porozmawiam w studiu TOK FM z:

Będziemy mówić m.in. o tym, jak zrobić dobre selfie. W internecie można znaleźć setki poradników na ten temat. Oto jeden z nich – z udziałem supermodelek:

Przy okazji polecam archiwalne audycje o blogosferze, technologiach mobilnych (z 2013 i 2014 r.) oraz domenie publicznej i wolnych licencjach.

Nowego odcinka “Człowiek 2.0” możecie posłuchać 31 stycznia po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Zapraszam!