Jak obronić naukę? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o pseudonauce i antynauce.

Krytyczne podejście do rzeczywistości jest podstawą nauki, ale w erze post-prawdy obraca się przeciw niej. Ugruntowane odkrycia można zakwestionować za pomocą jednego memu – obrazka z chwytliwym tekstem, powielanego w nieskończoność w internecie. Nawet kompletnie fałszywa informacja może zyskać dziś większy rozgłos niż teoria ewolucji, która przechodzi rygorystyczne testy naukowe od ponad stulecia. Paradoks tej sytuacji polega na tym, że osoby negujące osiągnięcia nauki robią to za pośrednictwem technologii, które nie powstałyby bez badań naukowych. Niebezpieczeństwo zaś kryje się w tym, że jeśli przestaniemy ufać nauce, nasza cywilizacja nie tylko przestanie się rozwijać, ale też może stanąć w obliczu katastrofy.

Jak nauka może się bronić przed takimi atakami? I w jaki sposób dyskutować z osobami, które kwestionują np. bezpieczeństwo szczepień czy elektrowni atomowej? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM: Izabela Filc-Redlińska, dziennikarka, autorka książki “Szczepionki. Nie daj się zwariować” oraz Dariusz Aksamit ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki i Politechniki Warszawskiej.

Przy okazji polecam audycje archiwalne o (ir)racjonalizmie, post-prawdzie, popularyzacji nauki i eksperymentach na zwierzętach. Więcej o pseudonauce piszę w najnowszym numerze “Focusa”:

Focus nr 2/2017

Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 28 stycznia po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!