Jak osiągnąć szczęście? Odpowiedzi udziela sztuczna inteligencja

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda zaprojektowali model oparty na sztucznej inteligencji, który jest w stanie pokierować człowieka tak, by osiągnął stabilność psychiczną w jak najprostszy sposób.
Jak osiągnąć szczęście? Odpowiedzi udziela sztuczna inteligencja

Jak wyjaśnia Alex Zhavoronkov, przedstawiciel Deep Longevity – firmy, która również wzięła udział w projekcie, obecnie dostępne aplikacje dotyczące zdrowia psychicznego oferują ogólne porady, które dotyczą wszystkich, ale tak naprawdę nie pasują do nikogo. Nowo powstały system jest poparty naukowymi dowodami i zapewnia wysoki stopień personalizacji.

Sztuczna inteligencja prawdę Ci powie

Co ciekawe, na tym osiągnięcia zespołu się nie kończą, bo naukowcy stworzyli również drugi model, wykorzystujący sieci neuronowe. Za jego sprawą możliwe jest przewidywanie psychicznego samopoczucia wybranych osób na dziesięć lat do przodu. Prognozy wykorzystują informacje zebrane za sprawą ankiety i prezentują zmiany w ludzkim umyśle zachodzące wraz z postępowaniem procesu starzenia się.

FutureSelf, bo tak nazywa się aplikacja, składa się z testu psychologicznego, po wypełnieniu którego otrzymuje się raport ze spostrzeżeniami mającymi na celu poprawę długoterminowego dobrostanu psychicznego. Jak możemy przeczytać na stronie projektu, główne cele programu to zwiększenie odporności psychicznej, poznanie naszego wieku psychologicznego oraz zwiększenie ogólnej wydajności i osiągnięcie długoterminowego szczęścia.

Badanie to oferuje interesującą perspektywę dotyczącą wieku psychologicznego, przyszłego samopoczucia i ryzyka depresji oraz pokazuje nowatorskie zastosowanie podejścia opartego na uczeniu maszynowym do kwestii zdrowia psychicznego. Poszerza również to, jak postrzegamy starzenie się i przejścia przez etapy życia i stany emocjonalne.wyjaśnia Vadim Gladyshev z Harvard Medical School

Rosnący udział technologii w codziennym życiu

Przy okazji możemy też przekonać się, jak ogromnego rozwoju doświadczają współczesne technologie korzystające z dobrodziejstw sztucznej inteligencji. Tego typu systemy w coraz większym stopniu pojawiają się w codziennym życiu i nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się odwrócić. Autorzy nowych badań zamierzają kontynuować swoje działania poświęcone psychologii człowieka w kontekście starzenia się i długoterminowego dobrostanu. Z tego względu pracują nad badaniem uzupełniającym dotyczącym wpływu szczęścia na fizjologiczne miary starzenia się.