Naucz się oszczędzać pieniądze. Na czym najlepiej zaoszczędzić i jak wyrobić w sobie dobre nawyki?

Problem oszczędzania pieniędzy dotyka wielu z nas. Niskie zarobki w pracy czy perspektywa poważniejszych zakupów sprawiają, że musimy rozważniej planować bieżące wydatki. Dla wielu osób pytanie “jak oszczędzać pieniądze?” spędza sen z powiek. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym możemy spróbować zaoszczędzić gotówkę i wyrobić w sobie nawyk oszczędzania, który z biegiem czasu przyniesie nam dodatkowe pieniądze.
Naucz się oszczędzać pieniądze. Na czym najlepiej zaoszczędzić i jak wyrobić w sobie dobre nawyki?

Na czym najlepiej oszczędzać pieniądze?

To odważna teza, ale fakty są takie, że gotówkę można zaoszczędzić niemal na wszystkim. Słowo “niemal” jest tutaj istotne, bo w sprawach związanych z dbaniem o rodzinę, zdrowie czy dom trudno ciąć koszty. Warto jednak zwrócić uwagę, że w dzisiejszych – przesyconych konsumpcjonizmem – czasach lekką ręką wydajemy dużo pieniędzy na rzeczy zbędne lub takie, które można zdobyć mniejszym kosztem.

 

Sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Istnieją różne sposoby na oszczędzanie. Większość z nich nie powinna być zbyt wymagająca – w wielu przypadkach chodzi tylko o zmianę pewnych codziennych nawyków związanych z robieniem zakupów. Na czym oszczędzać? Jak zyskać dodatkowe środki? Oto lista popularnych sposobów:

  • przed pójściem na zakupy, rób listę potrzebnych produktów – to jeden z najprostszych sposobów na oszczędzanie pieniędzy. Idąc do sklepu z konkretną listą produktów nie zatrzymujemy się przy innych towarach i nie marnujemy czasu na wertowanie półek sklepowych. Kupujemy to, czego rzeczywiście potrzebujemy. W ten sposób nie tracimy pieniędzy na inne, zwykle mniej potrzebne lub wręcz zbędne produkty;
  • nie wydawaj pieniędzy na niezdrową żywność i przekąski – ten sposób nie tylko pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze, ale także będzie korzystny dla twojego zdrowia. Ograniczenie słodyczy, przekąsek czy napojów gazowanych może w skali każdego miesiąca przynieść całkiem pokaźne oszczędności;
  • rzuć palenie – jeśli nałogowo palisz papierosy, to z pewnością jesteś świadomy, że każdego miesiąca puszczasz z dymem nawet kilkaset złotych. Rzucenie palenia to zatem nie tylko dobre rozwiązanie dla twojego zdrowia, ale także możliwość zaoszczędzenia kilku tysięcy złotych rocznie;
  • pomyśl o urlopie z wyprzedzeniem – odpowiednio wczesne rezerwacje wypoczynku to niekiedy bardzo duże oszczędności (nawet kilkadziesiąt procent mniej w stosunku do ceny w sezonie);
  • przystopuj z markowymi ubraniami – dobre, wytrzymałe ubrania niekoniecznie muszą mieć logo znanej firmy, aby służyły nam przez długi czas. Na eleganckim ubiorze można naprawdę wiele oszczędzić, o ile tylko zrezygnujemy z metki bardzo znanego producenta;
  • rób listę miesięcznych wydatków – skup się przede wszystkim na niezbędnych kosztach, weź pod uwagę ewentualne dodatkowe wydatki, a resztę środków oszczędzaj i nie korzystaj z nich bez naprawdę istotnego powodu;
  • kupuj produkty z drugiej ręki – używane, a przy tym utrzymane w dobrym stanie produkty (np. sprzęty elektroniczne) są zwykle dostępne w znacznie niższych cenach niż rzeczy prosto od producenta. Jeśli rozważasz np. zakup laptopa, to zachowane w dobrym stanie modele używane kupisz często o kilkadziesiąt procent taniej niż nowe ze sklepu. W dodatku wiele sklepów internetowych oferuje korzystne gwarancje na używany sprzęt;
  • porównuj oferty sklepów i wybieraj najtańsze rozwiązania – wiele sklepów działających na rynku konkuruje ze sobą i walczy o klienta. Dlatego warto śledzić oferty różnych sklepów jednocześnie i robić zakupy tam, gdzie akurat jest najtaniej. 
 

Jak wyrobić w sobie nawyk oszczędzania?

W razie potrzeby wielu ludzi potrafi zaoszczędzić pieniądze. Znacznie trudniej jednak jest wyrobić w sobie nawyk oszczędzania. Jeśli ktoś jednak szuka odpowiedzi na pytanie, jak odłożyć pieniądze na jakieś poważniejsze wydatki, to zwykle musi liczyć się z koniecznością oszczędzania w dłuższej perspektywie czasowej. Wtedy odpowiednie nawyki związane z wydatkowaniem pieniędzy mogą przynieść oczekiwane rezultaty. 

Nawyk oszczędzania można sobie wyrobić na różne sposoby. Z pewnością warto podchodzić do ewentualnych zakupów bez emocji – jeśli na przykład widzimy coś na promocji, to pamiętajmy, iż osoby odpowiedzialne za marketing stosują różne chwyty, które mają nas przekonać o konieczności nabycia danego produktu. Warto jednak za każdym razem zastanowić się, czy naprawdę potrzebujemy tego przedmiotu. Niekiedy dobrym rozwiązaniem jest odczekać 1-2 dni – często okazuje się, że po upływie tego czasu uświadamiamy sobie, iż niezależnie od promocji dany produkt nie jest nam potrzebny. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego wydatku i zaoszczędzimy pieniądze.

Osoba, która chce zaoszczędzić pieniądze, powinna też planować wydatki z wyprzedzeniem. Mając na uwadze swoje dochody, jesteśmy w stanie lepiej gospodarować gotówką i wydawać tyle, ile możemy. Unikamy w ten sposób niepotrzebnych zakupów czy po prostu takich, na które w dłuższej perspektywie nas nie stać.

Motywującym czynnikiem oszczędzania pieniędzy jest także nasz cel. Wielu ludziom łatwiej jest zaoszczędzić gotówkę, gdy chcą w przyszłości zrealizować jakiś konkretny zakup, dokonać inwestycji czy odłożyć na bliskich lub emeryturę. Świadomość celu, z powodu którego oszczędzamy pieniądze, zwykle łatwiej motywuje do odkładania konkretnej gotówki. 

 

Jak szybko zaoszczędzić pieniądze?

Jeśli zastanawiasz się, jak zaoszczędzić pieniądze w krótkim czasie, to oczywiście istnieją różne sprawdzone sposoby. Musisz jednak nastawić się na kilka zmian w swoim dotychczasowym wydatkowaniu gotówki. Im wcześniej wprowadzisz te zmiany w życie, tym szybciej twoje oszczędności wzrosną.

Oprócz bieżącej kontroli wydatków, warto dokładnie sprawdzić, ile w ciągu danego miesiąca jest ci potrzebnych pieniędzy na pokrycie niezbędnych opłat. Jeśli po odjęciu tych kosztów z twojej pensji zostanie określona suma, to po prostu konsekwentnie odkładaj te pieniądze i nie korzystaj z nich bez istotnego powodu. Być może przez jakiś czas będziesz musiał liczyć się ze skromniejszym życiem, ale dzięki temu w ciągu kilku miesięcy zaoszczędzisz całkiem pokaźne pieniądze. 

Wprowadzenie niektórych zmian w zarządzaniu pieniędzmi może nawet okazać się korzystne w innych sferach twojego życia. Na przykład podróż do pracy samochodem można niekiedy zastąpić jazdą na rowerze albo dłuższym spacerem – na tym rozwiązaniu nie tylko znacząco zaoszczędzisz, ale także poprawisz swoją kondycję i ogólny stan zdrowia.