Jak pokonać cukrzycę typu 1? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 14:40 i 15:40 porozmawiamy o nowej metodzie zapobiegania cukrzycy.
Jak pokonać cukrzycę typu 1? [AUDYCJA]

Kiedy w organizmie przestaje działać trzustka, dochodzi do cukrzycy typu 1 i konieczne jest podawanie insuliny. Co prawda choroba ta mogła powstać w dawnych czasach jako przystosowanie do niekorzystnych warunków środowiska, ale dziś jest poważnym zagrożeniem dla wielu ludzi. Na szczęście pomagają im nowoczesne glukometry i pompy insulinowe, ale życie z cukrzycą wciąż nie jest łatwe.

Chorobę tę można już leczyć za pomocą przeszczepów trzustki czy wysp trzustkowych. Jednak możliwe jest też zapobieganie cukrzycy typu 1, o ile predyspozycje do zachorowania zostaną odpowiednio wcześnie wykryte. Skuteczność tej metody będzie badana podczas międzynarodowego projektu realizowanego pod hasłem “Świat bez jedynki“.

Jak to działa? I dlaczego warto zgłosić się do udziału w badaniach klinicznych nad tą metodą? O tym opowiedzą moje rozmówczynie  w studiu TOK FM: dr Joanna Bagniewska, popularyzatorka nauki na Wydziale Pediatrii Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz dr med. Lidia Groele, diabetolog, pediatra specjalista endokrynologii i diabetologii dziecięcej z oddziału klinicznego diabetologii dziecięcej i pediatrii Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego.

Przy okazji polecam archiwalne odcinki audycji o drukowaniu trzustki i polskich technologiach medycznych.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 10 listopada o godz. 14:40 (pierwsza część) i o godz. 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!