Jak powinny się zmieniać nasze miasta? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o koncepcji tzw. smart city.

Życie w mieście bywa uciążliwe i trudno znaleźć kogoś, kto by nie narzekał na korki, hałas, zanieczyszczenie powietrza czy przepełnione autobusy. Takie zjawiska wydają się nieuniknione, ale czy na pewno nie da się im zapobiegać albo choćby ich łagodzić? Z jednej strony wiadomo, że miasta ewoluują i trudno jest kontrolować ten proces. Z drugiej strony mamy nadzieję, że zrozumienie tych mechanizmów i nowe technologie pozwolą nam sprawić, iż przestrzeń miejska stanie się bardziej przyjazna ludziom i środowisku. Na tym polega idea miast inteligentnych (smart city), która często zaczyna się od rzeczy – przynajmniej pozornie – prostych. Choćby takich, jak rozwiązanie problemu parkowania w centrach miast.

Jak się podchodzi do zarządzania miastami na świecie? I czy w Polsce działają już inicjatywy wpisujące się w trend smart city? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM: dr Magdalena Głogowska z Krajowego Punktu Kontaktowego dla Programu Ramowego Horyzont2020Jarosław Pilarczyk, prezes firmy BT Skyrise, która stworzyła system Parkanizer.

Przy okazji polecam archiwalne audycje o miastach przyszłości, ewolucji miast, internecie rzeczy, bezpieczeństwie drogowym i beaconach służących do mikronawigacji.

Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 6 sierpnia po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!