Jak powstają arcydzieła

Wizyta w manufakturze zegarmistrzowskiej jest jak przeniesienie się w inną rzeczywistość. Ciężko uwierzyć, że tak skomplikowana technologia nie jest stosowana do konstruowania rakiet kosmicznych, tylko do produkcji zegarków!

Jak w każdej branży, także w świecie zegarmistrzowskim istnieje elita zwana manufakturami. Manufaktury to firmy, które mogą wykonywać każdy element mechanizmu we własnych warsztatach. W przeszłości pojęcie „manufaktura” było synonimem „rękodzieła”. Obecnie słowo to jest często nadużywane. Wiele firm posiadających długą historie nigdy nie stało się manufakturami. Aby firmę uznać za manufakturę musi ona posiadać w swojej ofercie przynajmniej jeden zaprojektowany przez siebie i produkowany we własnych warsztatach mechanizm. W praktyce to, że dana firma jest manufakturą oznacza też to, że ma większą kontrolę nad jakością swoich zegarków oraz niezależna od dostawców.

Atelier prawie każdej manufaktury zegarmistrzowskiej to połączenie tradycji i nowoczesności. Do wykonania niektórych elementów lub zdobień zegarmistrze nadal stosują tradycyjne narzędzia. Ich funkcja nie zmieniła się od dziesiątków, a może nawet setek lat. Jednak największą dumą każdej manufaktury są supernowoczesne maszyny sterowane numerycznie, które są konstruowane lub udoskonalane na potrzeby konkretnej firmy.

Proces twórczy

W kontemplacyjnej okolicy, w oddalonym od wielkiego świata Saignelegier w szwajcarskiej Jurze, zegarmistrze i konstruktorzy pracują nad tworzeniem nowych mechanizmów dla firmy Maurice Lacroix. Ich najciekawsze pomysły mogą być realizowane w nowoczesnych warsztatach, które znajdują się w pobliskiej miejscowości Montfaucon. To tam, przy wykorzystaniu najnowszych technologii i maszyn w krótkich seriach powstają pojedyncze elementy, które później będą tworzyć skomplikowane mechanizmy. Ponad to, Maurice Lacroix jako jedna z nielicznych, szwajcarskich marek produkuje koperty we własnym zakładzie w Saignelégier.  

Na każdym etapie produkcji przeprowadzane są szczegółowe testy i kontrolowana jest jakość. Zanim zegarmistrz zacznie składać zegarek, dokładnie sprawdzany jest nawet najmniejszy element mechanizmu i to nie tylko pod względem jakości, ale także jego walorów estetycznych. Nad tym, aby z mnóstwa pojedynczych elementów powstała niezawodnie działająca całość czuwają prawdziwi wirtuozi.

Manufaktura

Największą dumą firmy Maurice Lacroix jest kolekcja Masterpiece. Pokazuje ona  kompetencję i ogromny potencjał marki w tworzeniu dzieł, będących odzwierciedleniem  najlepszych tradycji zegarkowego rzemiosła. Prezentowane co roku nowe, techniczne rozwiązania uzupełnione pięknym wzornictwem świadczą o tym, że projektanci i konstruktorzy firmy Maurice Lacroix jeszcze nie raz mogą zaskoczyć konkurencję. Zegarek Le Chronographe (Kaliber ML 106)  to pierwszy z manufakturowych mechanizmów stworzonych przez Maurice Lacroix.  Wiele osób za najbardziej skomplikowany mechanizm uznaje turbilion, ale prawda jest taka, że prawdziwym sprawdzianem dla firmy zegarkowej jest właśnie stworzenie własnego chronografu. Wyprodukowanie dwudziestu tourbillonów rocznie pozostawia bowiem wystarczająco dużo czasu na ręczne dopracowanie pewnych niedoskonałości i dokładną regulację, natomiast chronograf od razu musi działać bez zarzutu. Le Chronographe Maurice Lacroix wywołał prawdziwą burzę na rynku zegarmistrzostwa na świecie. Ale pierwszy mechanizm stworzony we własnej manufakturze to była dopiero zapowiedź tego, co pokazali później zegarmistrzowie pracujący w Maurice Lacroix.

Własny mechanizm chronografu (ML 106-7 oraz ML 106-2) oraz innowacyjne wskazanie minut i sekund w kształcie „kwadratowego kola” w modelach Regulateur Roue Carree (Kaliber ML 153)  i Roue Caree Seconde (Kaliber ML 156) zmieniły oblicze przemysłu zegarkowego. Kolejnymi  przełomowymi krokami są manufakturowe mechanizmy z automatycznym naciągiem w zegarkach Masterpiece Calendier Retrograde (ML 190), Masterpiece Double  Retrograde (ML 191) oraz Masterpiece Lune Retrograde (ML 192). Do tego dopisać możemy jeszcze kilka kolejnych manufakturowych mechanizmów Maurice Lacroix (Kaliber: ML 152, ML 134, ML 150, ML 151). I tym jest prawdziwa manufaktura.

YOUR TIME IS NOW – Nowe hasło nowej kampanii reklamowej Maurice Lacroix. Piękne kobiety, samoloty, podróże i do tego zegarek Maurice Lacroix – Czego mężczyzna może chcieć więcej.