Jak powstaje prąd?

Na co dzień korzystamy z energii elektrycznej w sposób bardzo swobodny, nie zastanawiając się nad tym, skąd tak właściwie mamy prąd. Powszechnie wiadomo jedynie, że płynie w gniazdku, a po odpowiednim włączeniu kabli elektrycznych można wywołać zwarcie czy też sprawić, że urządzenie elektryczne zacznie funkcjonować. Jak to jednak wygląda z technicznego punktu widzenia?

Produkcja prądu

Produkcja energii elektrycznej w Polsce, która dostarczana jest codziennie do naszych domów, fabryk i przedsiębiorstw, oparta jest w głównej mierze na klasycznych elektrowniach węglowych. Aby powstał w nich prąd, najpierw trzeba dostarczyć do nich paliwo, w tym wypadku – węgiel. Spalając go w specjalnych piecach, podgrzewa się zgromadzoną w instalacji wodę, dzięki czemu uzyskuje się parę wodną o temperaturze około 600 stopni Celsjusza oraz bardzo wysokim ciśnieniu. Następnie rozprężająca się para wprowadza w ruch turbinę połączoną wałem z generatorem prądu, wytwarzając w efekcie prąd elektryczny. Cały proces jest powtarzany 24 godziny na dobę, aby zapewnić wszystkim odbiorcom stały dopływ energii elektrycznej.

Jak powstaje „czysta” energia?

Źródłem taniej energii elektrycznej może być nie tylko węgiel czy inne surowce kopalne, ale  również źródła odnawialne – słońce, woda, wiatr czy biomasa. Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych jest ekologiczne i tańsze niż produkcja prądu z węgla. Energię elektryczną można wytwarzać w hydroelektrowniach, przy użyciu ogromnych turbin napędzanych wodą przepływającą pod ciśnieniem. Najlepszym tego przykładem jest elektrownia wodna na zaporze w Solinie, gdzie masy wody wpływające do kolejnych tam, z wielką siłą, powodują wyzwalanie energii. Podobnie wytwarzana jest energia z wiatru, ale do jej produkcji potrzebne są olbrzymie wiatraki. Jak czytamy na stronie zielonaenergia.eco.pl, wiatr, wprawiając ramiona wiatraka w ruch powoduje, że powstaje energia zamieniana następnie w prąd.

Zobacz, jak powstaje prąd

Na początku listopada stacja Discovery wyemitowała dokumentalny film z serii „Odkrywając wielkie marki”. Film wyprodukowano przy udziale specjalistów i pracowników z Grupy Kapitałowej PGE. W niespełna półgodzinnym filmie dokumentalnym w sposób niezwykle obrazowy przedstawiony jest proces produkcji prądu elektrycznego, między innymi przy użyciu odnawialnych źródeł energii.