• ​Nikotyna zmienia działanie komórek tworzących układ nerwowy. Komórki te komunikują się ze sobą poprzez synapsy. Informację przenoszą neuroprzekaźniki wydzielane przez jedną komórkę, które łączą się z receptorami na drugiej komórce.
  • Cząsteczka nikotyny przypomina kształtem neuroprzekaźnik zwany acetylocholiną. Bierze on udział w wielu procesach fizjologicznych: od sterowania mięśniami przez kontrolowanie rytmu serca po zapamiętywanie.
  • Po dotarciu do mózgu nikotyna łączy się z receptorami nikotynowymi. Palacze mają ich więcej w mózgu niż osoby wolne od nałogu. Organizm reaguje na nikotynę tak jak na naturalną acetylocholinę.
  • Nikotyna jednocześnie działa na tzw. układ nagrody i zwiększa produkcję innych neuroprzekaźników: dopaminy i endorfin. Odpowiadają one za uczucie przyjemności i euforii. Gdy poziom nikotyny spada, pojawia się głód nikotynowy.
  • Głód nikotynowy sprawia, że palacz sięga po kolejnego papierosa. Po pierwszym zaciągnięciu się dymem średnie stężenie nikotyny we krwi wynosi 7 ng/ml (ng to nanogram - miliardowa część grama). Po wypaleniu papierosa poziom nikotyny we krwi wynosi przeciętnie 20-60 ng/ml, ale może sięgać nawet 100 ng/ml.
  • Z upływem czasu układ nerwowy przystosowuje się do działania nikotyny. Aby poczuć przyjemność, palacz musi zwiększać jej dawkę.

Nikotyna na zdrowie? Palenie papierosów uzależnia równie silnie, jak twarde narkotyki. Jednak odpowiedzialna za to nikotyna ma też swą jaśniejszą stronę - usprawnia działanie szarych komórek i może pomagać w leczeniu chorób. Dowiedz się więcej!