Jak powstaje uzależnienie od papierosów?

Nikotyna na zdrowie? Palenie papierosów uzależnia równie silnie, jak twarde narkotyki. Jednak odpowiedzialna za to nikotyna ma też swą jaśniejszą stronę – usprawnia działanie szarych komórek i może pomagać w leczeniu chorób. Dowiedz się więcej!

Palenie papierosów uzależnia podobnie jak twarde narkotyki. Nikotyna wywołuje silne uzależnienie i wpływa na pracę mózgu.

  • ​Nikotyna zmienia działanie komórek tworzących układ nerwowy. Komórki te komunikują się ze sobą poprzez synapsy. Informację przenoszą neuroprzekaźniki wydzielane przez jedną komórkę, które łączą się z receptorami na drugiej komórce.
  • Cząsteczka nikotyny przypomina kształtem neuroprzekaźnik zwany acetylocholiną. Bierze on udział w wielu procesach fizjologicznych: od sterowania mięśniami przez kontrolowanie rytmu serca po zapamiętywanie.
  • Po dotarciu do mózgu nikotyna łączy się z receptorami nikotynowymi. Palacze mają ich więcej w mózgu niż osoby wolne od nałogu. Organizm reaguje na nikotynę tak jak na naturalną acetylocholinę.
  • Nikotyna jednocześnie działa na tzw. układ nagrody i zwiększa produkcję innych neuroprzekaźników: dopaminy i endorfin. Odpowiadają one za uczucie przyjemności i euforii. Gdy poziom nikotyny spada, pojawia się głód nikotynowy.
  • Głód nikotynowy sprawia, że palacz sięga po kolejnego papierosa. Po pierwszym zaciągnięciu się dymem średnie stężenie nikotyny we krwi wynosi 7 ng/ml (ng to nanogram – miliardowa część grama). Po wypaleniu papierosa poziom nikotyny we krwi wynosi przeciętnie 20-60 ng/ml, ale może sięgać nawet 100 ng/ml.
  • Z upływem czasu układ nerwowy przystosowuje się do działania nikotyny. Aby poczuć przyjemność, palacz musi zwiększać jej dawkę.