Jak przygotować się do trekkingu?

Jeszcze kilka dni i rozpoczną się wakacje. Prawdziwy sezon urlopowy zaczyna się już na początku lipca i przez dwa miesiące Polacy wyruszają w góry i nad morze, zarówno w kraju, jak i za granicą. Coraz szybciej jednak rośnie grupa osób niezadowolonych ze standardowych form spędzania czasu – z ręcznikiem na plaży czy nad basenem hotelowym.

Szczególnie mocno rozwija się coś zupełnie innego – trekking, czyli turystyka uprawiana zarówno w trudnych warunkach terenowych, jak i w trudnym klimacie. Przygotowanie się do takiej wyprawy, poza samym wzmocnieniem fizycznym, wymagać będzie kilku przedmiotów, które mogą okazać się niezbędne podczas pieszych wędrówek poza szlakami. Co więc należy zabrać na trekking, jeśli będzie trwał on kilka dni?

Odzież trekkingowa to zdecydowanie najważniejszy element. Choć możemy wybrać się w standardowych ubraniach – dżinsach i bawełnianej koszulce, w takim wypadku szybko możemy nabawić się odparzeń, a ubrania takie mogą szybko się uszkodzić. Warto więc zaopatrzyć się w specjalne, oddychające ubrania trekkingowe, w tym w szczególności w spodnie oraz koszulki – zarówno z krótkim, jak i długim rękawem.

Obuwie trekkingowe – jest ono niezbędne, by stopa była bezpieczna, a jednocześnie nie pociła się zbyt mocno – pomagają temu nowoczesne technologie. Buty takie możemy znaleźć chociażby na stronie internetowej

www.zalando.pl. Koniecznie weźmy jednak ze sobą jeszcze dodatkową parę obuwia sportowego, które może być wykorzystane podczas dłuższych postojów czy podczas spacerów po płaskiej nawierzchni utwardzonej. Dobrym rozwiązaniem jest też zabranie klapków, które pozwolą nam na bezpieczną kąpiel czy też zabawę w rzece lub na plaży napotkanego zbiornika wodnego.

Okulary przeciwsłoneczne – choć w wielu częściach świata spacery odbywają się głównie po terenie zalesionym, to jednak w każdej sytuacji warto mieć ze sobą okulary przeciwsłoneczne – szczególnie w lecie w klimacie takim, jak polski, ale również i w zimie, kiedy to słońce odbija się od śniegu.

Apteczka – ze względu na możliwe urazy konieczne jest bardzo dobre przygotowanie apteczki, która powinna zawierać nie tylko podstawowe rzeczy, takie jak plastry, bandaże czy nożyczki, ale również i inne środki medyczne – na przykład na ból żołądka, głowy krem przeciwsłoneczny, produkt przeciwko komarom i innym owadom czy też środek dezynfekujący.