Na samym początku zaznaczmy: nie każdy psychopata zostaje seryjnym mordercą, nekrofilem lub gwałcicielem. Znaczna większość prowadzi zwyczajne życia w społeczeństwie. Skoro są jego integralną częścią to nietrudno spotkać ich także podczas szukania miłości (lub rozrywki). 

Jak ich rozpoznać? Na szczęście są badania na ten temat. 

Psychopatia czyli osobowość dyssocjalna, jako zaburzenie jest dość dokładnie opisana i przebadana. Istnieją rozbieżności w tym jak powinno się je diagnozować. Na pewno naukowcy zgadzają się co do głównych składników. 

Jakie cechy wskazują na psychopatę?

  • nieliczenie się z uczuciami innych
  • lekceważenie norm
  • niemożność utrzymania związków
  • niska tolerancja frustracji i próg wyzwalania agresji
  • niezdolność przeżywania poczucia winy i uczenia się (kary)
  • skłonność do obwiniania innych

Warto wiedzieć, że psychopaci mają także cechy, które mogą okazać się wielce przydatne. Potrafią wyłapywać najmniejsze detale, często doskonale wyczuwają ludzkie emocje, z łatwością wchodzą w konwersację, nie mają problemów ze śmiałością.

Jeśli chodzi o randkowanie i związki pojawia się jednak kilka kłopotów, z którymi bardzo trudno sobie poradzić. Jednym z nich jest patologiczne kłamstwo, które bardzo często zdradza osoby z osobowością dyssocjalną. Psychopaci chętnie okłamują potencjalnych partnerów przy każdej okazji, byle osiągnąć zamierzone cele. 

Niestety przyłapanie takiej osoby jest naprawdę trudne, bo z reguły są to także osoby bardzo inteligentne, a ich kłamstwa są dobrze zaplanowane. Potrafią wykorzystać śmiałość i niekwestionowany urok osobisty, by wręcz uzależnić partnera lub partnerkę od siebie. Dzięki temu cel nie będzie niczego podejrzewał, lub będzie miał na tyle zaburzoną percepcję, by nie dostrzec zagrożenia. 

Osoby psychopatyczne zawsze na pierwszym miejscu stawiają siebie. Nawet jeśli odnosisz sukcesy i realizujesz się, będziesz pozostawać w cieniu takiej osoby i zadba ona o to, byś czuł się bez wartości. Łamanie poczucia własnych zalet to jedna z metod przejmowania kontroli i uzależniania, która pozwoli psychopacie na wykorzystanie każdego do własnych celów.