Jak rozpoznać ekspres do kawy dobrej jakości? Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę

Popularność kawy w Polsce nie maleje. Wraz ze wzrostem popularności picia kawy pojawiają się coraz nowsze sprzęty do jej przygotowania. Zwłaszcza w 2020 roku, kiedy odebrano nam możliwość picia kawy w kawiarni, wiele osób zdecydowało się na kupienie ekspresu do domu. Jednak czy wszystkie maszyny są warte naszej uwagi? Czy może tylko kuszą nas niską ceną i obietnicą dobrej kawy, a w zamian otrzymamy wyłącznie frustrację i niesmaczną napar? Dowiedzcie się, na co zwrócić uwagę wybierając ekspres do domu, aby nie dać się nabić w butelkę!

Cena jako wyznacznik jakości

Profesjonale ekspresy do kawy potrafią kosztować tyle samo co samochód. Mimo że ekspresy przeznaczone do użytku domowego nie muszą mieć takich zaawansowanych funkcji, to jednak zaprojektowanie maszyny, która będzie służyła przez lata, wymaga wiedzy, doświadczenia i kompetencji. Dlatego jeśli jakaś firma proponuje Wam ekspres do kawy w podejrzanie niskiej cenie, możecie być pewni, że wraz z ceną spadła także jakość wykonania i prawdopodobnie posłuży Wam on krócej. Ekspresy do kawy wysokiej jakości będą kosztowały od kilkuset złotych do kilku tysięcy, jednak wraz z rosnącą ceną wzrasta także niezawodność oraz ewentualne wsparcie serwisowe i techniczne. 

Funkcje ekspresu

W przypadku ekspresów ciśnieniowych im więcej funkcji posiada ekspres, tym większe prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z maszyną wysokiej jakości. Możliwość wpływu na parametry parzenia kawy świadczy o zaawansowaniu technicznym sprzętu. W przypadku ekspresów przelewowych ważną kwestią jest stała temperatura parzenia kawy i tempo przepływu, jeśli producent nie oferuje takich opcji, to prawdopodobnie nie możemy spodziewać się powtarzalnej kawy, która zawsze będzie tak samo smaczna. Dodatkowym ułatwieniem jest opcja podgrzewania dzbanka i możliwość zmiany programu parzenia wg miary na filiżanki. 

Materiały użyte do produkcji

Dosyć łatwo jesteśmy w stanie zweryfikować, czy sprzęt jest dobrej jakości, przy ocenie, z jakich materiałów został wykonany. Większość ekspresów ma elementy z tworzyw sztucznych, ale nie powinny one dominować ich konstrukcji oraz powinny być wykonane elegancko, bez poczucia że mamy do czynienia z zabawką. 

Informacje na stronie producenta lub dystrybutora 

Im więcej informacji możecie uzyskać o danym ekspresie, tym lepiej świadczy to o jego jakości. Jeśli w informacji od producenta dowiadujemy się wyłącznie, że urządzenie służy do przygotowania kawy, to możemy nabrać pewnych wątpliwości co do kompetencji wykonawcy tego sprzętu. Dlatego warto kupować ekspres z rozwagą i najlepiej w miejscu, które zajmuje się wyłącznie ekspresami do kawy i akcesoriami, takim jak coffeedesk.pl, ponieważ wówczas możemy mieć pewność, że firma zna się na rzeczy i ewentualnie udzieli nam potrzebnych informacji.