Jak się ma Piłsudski do Myszki Miki, czyli „Horrrendalna historia Polski” [„Nieznośna niepodległość”]

Pełna humoru i ciekawostek, o których nikt nie powie wam w szkole – taka właśnie jest „Horrrendalna historia Polski”. Nowy tom – „Nieznośna niepodległość” – trafi do sprzedaży jeszcze w październiku!

Na początek wypadałoby zapytać, dlaczego akurat „nieznośna”? Wszak niepodległość jest sprawą najwyższej wagi! Ale Małgorzata Fabianowska i Małgorzata Nesteruk szybko pokazują nam, że to droga Polaków do niepodległości była nieznośna i kapryśna – niczym małe dziecko.

Prowadząc czytelnika przez skomplikowane i pełne wybojów niepodległościowe koleje, autorki oszczędzają czytelnikowi pełnych patosu opisów bitew i historycznych popisów oratorskich, co zbyt wyraźnie mogłoby kojarzyć się ze szkolnymi lekcjami historii. Zamiast tego podsuwają kolejne ciekawostki, których próżno szukać w szkolnych podręcznikach, oferując zupełnie nową perspektywę.

Zajrzyj do środka książki Nieznośna niepodległość z serii „Horrrendalna Historia Polski”

20-lecie międzywojenne i Kubuś Puchatek

„Nieznośną niepodległość” rozpoczyna kalendarium, które otwiera atak na arcyksięcia Ferdynanda, a zamyka wybuch II wojny światowej. W tym subiektywnym wyborze dat obok najważniejszych wydarzeń I wojny światowej i lat międzywojnia znajdziemy też wzmiankę o Kubusiu Puchatku (pierwsze wydanie w 1926 roku), Myszce Miki (pierwszy film w 1928) czy „Wojnie Światów” Orsona Wellesa (1938). A wszystko w towarzystwie pełnych satyry ilustracji Jędrzeja Łanieckiego.

Zestawienie ze sobą wydarzeń, które zdają się być tak rozbieżne pod względem znaczenia, pozwala czytelnikowi zrozumieć, że ówczesny świat nie żył jedynie wojną. Pomaga też wyjść poza schemat nakazujący myśleć o historii jako o paśmie doniosłych i nieco tragicznych zdarzeń, które połączone składają się na obraz martyrologii narodu polskiego. Co więcej, wydaje się, że autorki wszelkimi sposobami próbują uniknąć właśnie tej dramatycznej nuty.

Choć „Nieznośna niepodległość” nie ucieka od trudnych tematów, to serwuje je w sposób łatwy do zrozumienia, błyskotliwy i przystępny – idealny dla chłonnych nastoletnich umysłów. Całość podzielona jest na krótkie podrozdziały poświęcone konkretnym zagadnieniom lub wydarzeniom. I tak w rozdziale poświęconym odzyskaniu niepodległości przeczytamy nie tylko o politycznych przepychankach, ale i o białej niedźwiedzicy służącej w polskiej armii, a w rozdziale o „zlepianiu zaborów” poznamy trudności, z jakimi mierzyła się odrodzona Polska oraz militarne nowinki czasów I wojny światowej.

Wszystko to okraszone odrobiną humoru, charakterystyczną dla całej serii „Horrrendalnej historii Polski”, w której ukazało się już 6 tomów, w tym m.in. „Atrakcyjni królowie elekcyjni” i „Sakramencki sarmatyzm”.

Ciekawsza strona historii

Jeśli szukacie kompendium wiedzy na miarę szkolnego podręcznika, to „Nieznośna niepodległość” nie jest dla was. Ale jeśli chcecie poszerzyć swoją wiedzę, albo błysnąć w towarzystwie historyczną anegdotą – ten tytuł sprawdzi się doskonale! Obudzi wyobraźnię i ciekawość nawet tych, którzy uważają, że o historii Polski wiedzą już wszystko, a przynajmniej – bardzo dużo, i którzy już dawno wyrośli ze szkolnej ławki.

„Horrrendalna historia Polski” to też świetny pomysł na zachęcenie młodego czytelnika nie tylko do nauki historii, lecz także do jej poznawania na własną rękę. Serwowane przez autorki ciekawostki otwierają drogę do wielu interesujących odkryć, których czytelnik może dokonać samodzielnie – korzystając z przepastnych zbiorów bibliotek i sieci.