Według ekspertki z Silentnight, dr Neriny Ramlakhan optymalna temperatura do spania to przedział 16-21C. Wynika to z tego, że nasze ciało i tak jest bardzo ciepłe, a mózg potrzebuje się ochłodzić. Tymczasem obecnie nocami temperatura potrafi być naprawdę wysoka.

- Dobry sen jest bardzo ważny by przetworzyć informacje zebrane przez cały dzień oraz osiągnąć równowagę psychiczną i fizyczną – mówi ekspertka w rozmowie z The Independent – Idealnie by było gdyby temperatura przy mózgu była minimalnie niższa niż przy reszcie ciała: ogrzany korpus i ochłodzona głowa.

Może to okazać się jednak dość trudne, patrząc na prognozy na kolejne tygodnie (a nawet lata). Jak sobie zatem poradzić?

1. Włóż pościel na chwilę do zamrażarki lub choćby lodówki (wcześniej schowaj ją w plastikowy worek by nie przesiąknęła zapachami jedzenia). Jeśli nie zmieścisz całej, schłodzona poduszka i piżama już zrobi sporą różnicę.

2. Napełnij butelkę lodowatą wodą i przyłóż tam, gdzie znajdują się punkty do schłodzenia ciała: pod kolanami, łokcie, nadgarstki, krocze, kostki. Możesz też zrobić sobie rodzaj lodowego termoforu – schłodzić butelkę z wodą w lodówce i zabrać do spania.

3. Nawilż ciało przed pójściem spać, na przykład kremem z aloesem, który warto trzymać także w lodówce.

4. Napełnij chłodna wodą pustą butelkę po perfumach (lub inną z rozpylaczem) i postaw przy łóżku. W razie potrzeby schłodzenia możesz spryskać kark, szyję i kolana by się schłodzić.

5. Używaj bawełnianych piżam i cienkiej bawełnianej pościeli, unikaj tworzyw sztucznych. To pozwala twojemu ciału na swobodne oddychanie.

6. Pamiętaj by nie jest za dużo białka, które wzmaga metabolizm i tym samym temperaturę ciała

7. Zjedz coś ostrego przynajmniej na 3 godziny przed snem. To wzmaga pocenie się, które chłodzi organizm.