Jak się wyspać w upał? 20 rad ekspertów

Meteorolodzy ostrzegają przed docierającą nad Europę falą gorąca. Dla wielu oznacza to nieprzespane przez upał noce. Ale można temu zapobiec, dbając o schłodzenie organizmu i sypialni.
Jak się wyspać w upał? 20 rad ekspertów

Według ekspertki z Silentnight, dr Neriny Ramlakhan optymalna temperatura do spania to przedział 16-21 st. C. Wynika to z tego, że nasze ciało i tak jest bardzo ciepłe, a mózg potrzebuje się ochłodzić. Tymczasem obecnie nocami temperatura potrafi być naprawdę wysoka.

– Dobry sen jest bardzo ważny by przetworzyć informacje zebrane przez cały dzień oraz osiągnąć równowagę psychiczną i fizyczną – mówi ekspertka w rozmowie z The Independent – Idealnie by było gdyby temperatura przy mózgu była minimalnie niższa niż przy reszcie ciała: ogrzany korpus i ochłodzona głowa.

Może to okazać się jednak dość trudne, patrząc na prognozy na kolejne tygodnie (a nawet lata). Jak sobie zatem poradzić?

Rady ekspertów dotyczące snu w czasie upałów

1. Włóż pościel na chwilę do zamrażarki lub choćby lodówki (wcześniej schowaj ją w plastikowy worek by nie przesiąknęła zapachami jedzenia). Jeśli nie zmieścisz całej, schłodzona poduszka i piżama już zrobi sporą różnicę.

2. Napełnij butelkę lodowatą wodą i przyłóż tam, gdzie znajdują się punkty do schłodzenia ciała: pod kolanami, łokcie, nadgarstki, krocze, kostki. Możesz też zrobić sobie rodzaj lodowego termoforu – schłodzić butelkę z wodą w lodówce i zabrać do spania.

3. Nawilż ciało przed pójściem spać, na przykład kremem z aloesem, który warto trzymać także w lodówce.

4. Napełnij chłodna wodą pustą butelkę po perfumach (lub inną z rozpylaczem) i postaw przy łóżku. W razie potrzeby schłodzenia możesz spryskać kark, szyję i kolana by się schłodzić.

5. Używaj bawełnianych piżam i cienkiej bawełnianej pościeli, unikaj tworzyw sztucznych. To pozwala twojemu ciału na swobodne oddychanie.

6. Pamiętaj by nie jest za dużo białka, które wzmaga metabolizm i tym samym temperaturę ciała.

7. Zjedz coś ostrego przynajmniej na 3 godziny przed snem. To wzmaga pocenie się, które chłodzi organizm.

8. Ćwiczenia fizyczne planuj raczej na rano niż wieczór, by ograniczyć rozgrzanie ciała.

9. Wieczorem weź chłodny, ale nie lodowaty prysznic. Jeśli będzie za zimny ciało zareaguje obronnie rozgrzewając się.

10. Wbrew popularnym opiniom, warto mieć zamknięte okna i zasłonięte zasłony w domu gdy jest bardzo gorąco. Nie nagrzeje się przez cały dzień.

Co jeszcze można zrobić, by spokojnie przespać upalną noc?

11. Wyłącz wszystkie urządzenia elektryczne w sypialni. Odłącz je od prądu.

12. Chłodź stopy trzymając je nad kołdrą albo na opakowaniu z lodem.

13. Połóż patelnię pełną lodu przed wiatrakiem by schłodzić powietrze.

14. Pij regularnie wodę przez cały dzień, ale w nocy nie za wiele. Przed pójściem spać wystarczy szklanka wody, powinna odpowiednio nawodnić nas, a z drugiej strony nie będzie trzeba wstawać do toalety.

15. Śpij w innym miejscu niż twój partner/partnerka, bo dwa ciała to dwa razy tyle ciepła.

16. Śpij na dole, jeśli to możliwe, bo ciepłe powietrze idzie w górę.

17. Zasypiaj w mokrych zimnych skarpetkach lub nawet wilgotnej koszulce, zmoczonej zimną wodą.

18. Opłucz nadgarstki i stopy zimną wodą przed snem.

19. Jeśli obudzisz się w nocy posmaruj czoło mentolowym odświeżaczem. Według dr Ramlakhan to ochłodzi głowę.

20. Połóż w lodówce mokrą flanelę na około godzinę przed snem, następnie zrób sobie z niej okład na czoło podczas zasypiania.