Jak skłonić internautów do korzystania z legalnych plików? [AUDYCJA]

W Polsce pojawiają się kolejne inicjatywy, zachęcające do płacenia za dostęp do cyfrowych książek, muzyki czy filmów. Na czym polegają? O tym porozmawiamy podczas audycji “Człowiek 2.0” na antenie TOK FM w najbliższą sobotę po godz. 20.

Do niedawna walka z nielegalnym rozpowszechnianiem plików koncentrowała się na działaniach negatywnych. Organizacje zrzeszające twórców i producentów piętnowały piratów internetowych i straszyły karami. W efekcie pojawiło się m.in. zjawisko zwane “copyright trolling“, czyli próba wymuszenia na internautach opłat za rzekome złamanie przepisów o prawie autorskim. Inna sprawa, że czasem można te przepisy złamać naprawdę, nie zdając sobie z tego w ogóle sprawy. Chodzi o serwisy takie jak Popcorn Time, z których korzystanie naraża nas na prawdziwy konflikt z prawem.

Na szczęście są też inicjatywy bardziej konstruktywne, skupiające się na promowaniu legalnych źródeł plików. Jeden z przykładów to działania Fundacji Legalna Kultura. Rozpędu nabiera także inicjatywa Oglądaj Legalne. Niedługo ma powstać specjalna wyszukiwarka, która w pierwszej kolejności będzie obsługiwać legalne serwisy z wideo na żądanie (VoD).

Czy takie kampanie i usługi mają sens? Jak jeszcze można zachęcić internautów do przestrzegania prawa? I czy za dobra kultury zawsze trzeba płacić? O tym porozmawiam w najbliższą sobotę z Kingą Jakubowską, prezes Fundacji Legalna Kultura i Włodzimierzem Schmidtem, prezesem Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska.

Przy okazji przypominam moje poprzednie audycje o darmowych treściach oraz o prawach autorskich w internecie, a także odsyłam do materiałów na stronie Centrum Cyfrowego.

Audycji “Człowiek 2.0” możecie posłuchać 2 sierpnia po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępna jako podcast na stronie archiwum oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Zapraszam!