Jak skutecznie walczyć z łysieniem androgenicznym?

Najczęstszą przyczyną łysienia androgenicznego u mężczyzn jest nadmiar testosteronu.

Proces utraty włosów nie jest jednak nieodwracalny i dzięki nowoczesnym rozwiązaniom dermatologicznym można wygrać tę nierówną walkę w sposób bezpieczny i nieinwazyjny.

Jak powstaje problem?

Człowiek traci dziennie około 100-200 włosów i nie jest to zjawisko, które powinno nas niepokoić. Kłopot pojawia się wtedy, gdy ich liczba staje się dwukrotnie większa, a włosy znacznie przerzedzają się na czubku głowy i w okolicach skroni.

Do łysienia androgenicznego dochodzi wtedy, gdy enzym 5-alfa-reduktaza, konwertuje testosteron w dihydrotestosteron – jeden z dominujących męskich androgenów. W wyniku tego procesu DHT wiąże się z receptorami na mieszkach włosowych i doprowadza do ich stopniowej miniaturyzacji.

Od tej chwili włos staje się cieńszy, aż w końcu obumiera, powodując widoczne prześwity skórne. Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu choroby jest niedostateczna dbałość o odżywianie i pielęgnację skóry głowy. Wysoki poziom hormonów powoduje nadmierną aktywność gruczołów łojotokowych, a te pogarszają kondycję i budowę włosa.

Ta przypadłość ma często charakter dziedziczny i jest najczęstszą przyczyną utraty włosów u mężczyzn. Stąd nie tak trudno oszacować prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska w kolejnych pokoleniach.

Szukając rozwiązania

Jest wiele sposobów radzenia sobie z niekomfortowym procesem łysienia. Badania nad procesem utraty włosów i możliwością ich odbudowy wskazały, że proces osłabienia mieszków przez DHT można skutecznie odwrócić: używając do tego specjalistycznych preparatów.

Dolegliwość łysienia androgenowego, choć rzadziej, dotyka także kobiet. Bez żadnych przeciwskazań mogą one sięgnąć po terapię preparatem, zyskując pewność, że nie wywoła on niepożądanych skutków ubocznych.

Jak dbać o włosy w procesie rekonwalescencji

Zmęczone i osłabione włosy wymagają szczególnej opieki i troski. Chcąc uchronić podatne na uszkodzenia mieszki należy długotrwale stosować przeznaczone do tego preparaty, a także zmienić dietę na bogatą w witaminy i minerały oraz dołożyć starannie dobraną suplementację. Warto zaopatrzyć się w produkty zawierające żelazo, cynk, selen i krzem. Wybierając szampon, zwróćmy uwagę na ten najbardziej naturalny, pozbawiony nadmiaru substancji chemicznych. Równie ważna jest regularność w stosowaniu odżywek i masek do włosów.

Wskazane jest również pozostanie pod kontrolą dermatologa, który, w razie nawrotu, szybko zdiagnozuje problem i wdroży odpowiednie leczenie.

Łysienie androgeniczne to proces, który można odwrócić. Dzięki opracowanym przez specjalistów preparatom, leczenie staje się niekłopotliwe i wymaga niewiele więcej uwagi niż codzienna higiena.

Więcej:nauka