Jak wirtualna rzeczywistość pomaga w badaniach naukowych? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 14:40 i 15:40 porozmawiamy o badaniach z użyciem VR i nad wpływem tej technologii na człowieka.
Jak wirtualna rzeczywistość pomaga w badaniach naukowych? [AUDYCJA]

Prawie rok temu pisaliśmy w „Focusie”, że wirtualna rzeczywistość pomaga leczyć fobie, pozbywać się traum, a nawet uśmierza ból. Bo choć okulary do VR nie weszły jeszcze do powszechnego użytku, bardzo interesują się nimi naukowcy. Z jednej strony chcą badać, jak ten wynalazek będzie wpływał na funkcjonowanie człowieka, z drugiej używają tej technologii w badaniach np.z dziedziny psychologii.

Jak się przeprowadza takie eksperymenty? Jakie płyną z nich wnioski? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM: Pola Borkiewicz, artystka interdyscyplinarna, projektantka, reżyserka, doktorantka w Laboratorium Rzeczywistości Wirtualnej i Psychofizjologii Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk i współzałożycielka Systemów Narracyjnych Open Lab na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz dr Grzegorz Pochwatko, adiunkt w Instytucie Psychologii PAN, współzałożyciel Laboratorium Rzeczywistości Wirtualnej i Psychofizjologii.

Przy okazji polecam audycje archiwalne o rzeczywistości rozszerzonej (z 2014 i 2016 r.) i wirtualnej (z 2015 r.), nowych technologiach w kryminalistyce oraz kulturze cyfrowej oraz Konferencję Immersive Storytelling.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 2 czerwca o godz. 14:40 (pierwsza część) i o godz. 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!