Jak wspierać badaczki i inżynierki? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o kobietach i nauce.

Kobiety w Polsce stanowią aż 60 proc. studiujących i ponad 64 proc. magistrów. Jednak nadal jest ich relatywnie niewiele w dziedzinach ścisłych, a także na wyższych szczeblach kariery naukowej – np. na stanowiskach profesorskich czy wśród rektorów uczelni. Podobnie jest w przedsięwzięciach biznesowych, które wywodzą się z badań naukowych.

Nic dziwnego, że przybywa inicjatyw wspierających badaczki i inżynierki. Część z nich to konkursy, takie jak L’Oreal dla Kobiet i Nauki czy Innowacja Jest Kobietą. Pojawiają się programy popularyzujące kobiece dokonania w nauce – tu przykładem może być inicjatywa “XX Files” prestiżowego czasopisma “Science”. Dziennikarzom w pracy pomagają bazy kobiet-ekspertek, takie jak Ekspertki.org lub Znane Ekspertki.

Co jeszcze można zrobić, by wspomóc kobiety robiące karierę naukową? O tym opowiedzą moje rozmówczynie w studiu TOK FM:

A oto “demontaż” kilku stereotypów dotyczących kobiet pracujących w naukach ścisłych:

Przy okazji polecam archiwalne audycje o kobietach i dziewczynach w nowych technologiach oraz o mentoringu dla kobiet w dziedzinach ścisłych.

Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 14 listopada po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!