Jak wybrać ekspres do kawy? Liczy się kilka rzeczy

Nowoczesne ekspresy do kawy są wyposażone w wiele bajeranckich funkcji, co, rzecz jasna, odbija się też na ich cenie, jednak prawda jest taka, że arcy drogie sprzęty zaspokoją Twoje kawowe potrzeby. Jak zatem wybrać ten jeden, jedyny?

Zanim zaczniesz porównywać parametry i możliwości konkretnych sprzętów, dobrze by było zadać sobie kilka ważnych pytań. Oto one:

1. Ile kaw dziennie będzie musiał przygotowywać nowy ekspres?

Pierwszą i jedną z najważniejszych kwestii jest wydajność sprzętu, więc warto zastanowić się, ile osób dziennie będzie korzystać z ekspresu i jak dużo kawy one piją. Jeśli okaże się, że ekspres jest w stanie przygotować tylko jedną kawę jednocześnie, a jest przeznaczony do obsługi więcej niż kilku osób, codziennie rano będzie ustawiała się przed nim kolejka niewyspanych ludzi. W takim wypadku lepiej postawić na ekspres, który umożliwia zaparzenie przynajmniej dwóch kaw jednocześnie.

2.  Jaką kawę najczęściej pijesz?

Wbrew pozorom to bardzo ważne pytanie. Co zazwyczaj zamawiasz, gdy idziesz do kawiarni? Jeśli sięgasz po cappuccino lub latte, to kupienie ekspresu bez funkcji spieniania mleka może okazać się strzałem w stopę i skończyć się tak, że sprzęt będzie zbierał kurz, a Ty i tak będziesz codziennie odbywać wycieczki do ulubionej kawiarni.
Szukaj więc sprzętu, który jest w stanie przygotować kawę tak, jak naprawdę lubisz. Niby oczywiste, ale okazuje się, że wcale nie. Jeśli zaś należysz do osób, które wybierają rodzaj kawy 2 minuty przed jej zrobieniem, wybierz ekspres, który odpowie na wszystkie Twoje potrzeby, jak na przykład Saeco Xelsis, który umożliwia przyrządzenie w domu aż do 15 kawowych napojów.

3. Czy bierzesz pod uwagę wszystkie koszty?

Jeśli kawa, którą lubisz najbardziej, wymaga wydania tysięcy złotych na ekspres, a nie masz takich pieniędzy, być może trzeba będzie pójść na kompromis. Być może nie potrzebujesz wszystkich pokręteł, przycisków i diod, które mają droższe modele, a wystarczą Ci tradycyjne funkcje automatycznego ekspresu.

Bez względu na to, co zadecydujesz, nie zapomnij o uwzględnieniu w swoich wyliczeniach również kosztów długoterminowych, czyli kosztów kawy, mleka i prądu – prawda jest taka, że jeśli wybierzesz bardzo drogi ekspres, jednocześnie sięgając jedynie po ekskluzywne ziarna kawy i mleko z najwyższej półki, może się okazać, że w rzeczywistości bardziej opłaca się codzienna wyprawa do pobliskiej kawiarni. Jeśli jednak sięgniesz po sprzęt ze średniej półki, zdecydowanie wyjdziesz na plus.

4. Do jak wygodnych ludzi należysz?

Jeśli przed poranną kawą nie do końca wiesz, jak się nazywasz, który jest rok i jak obsługuje się sprzęty elektroniczne, skomplikowany w użyciu ekspres prawdopodobnie nie odpowie na Twoje poranne potrzeby. Znasz swoje zwyczaje lepiej niż ktokolwiek inny, więc zastanów się, czy konieczność poświęcenia nieco więcej czasu na to, by poranna kawa była pyszna, może stać się czynnikiem zniechęcającym do korzystania z nowego sprzętu? 

Inną kwestią do rozważenia jest zakup ekspresu do kawy, który automatycznie zaparzy Twoją ulubioną kawę bez konieczności zmiany ustawień. Przykładem może być wspomniany wcześniej ekspres Saeco Xelsis, który oferuje możliwość personalizacji kaw i zapisywaniu ich w indywidualnych profilach użytkowników. Dzięki tej opcji od ulubionego napoju będzie dzielić Cię zaledwie jeden ruch palcem. 

5. Czy na pewno masz miejsce na wypatrzony ekspres?

Po pierwsze – każda kuchnia ma limit urządzeń, które można zainstalować na blacie. Zanim więc zakupisz ekspres, upewnij się, że na pewno się zmieści i nie zajmie zbyt dużo miejsca. Druga sprawa to design. Oczywiście nie wszyscy przywiązują do tego dużą wagę, ale jeśli lubisz estetyczne widoki, wybierz ekspres, który będzie się dobrze komponował z wystrojem całej kuchni.

6. Jakich dodatkowych bajerów potrzebujesz?

Wszystkie opisywane przez producentów ekspresów bajery wydają bardzo atrakcyjne, ale rzeczywistość jest taka, że często z nich po prostu nie korzystamy. Zastanów się, które z dodatkowych opcji będą Ci naprawdę przydatne. Masz twardą wodę w kranie? Zawsze możesz wybrać ekspres z filtrem. Lubisz, kiedy mleczna pianka jest duża i gęsta? Postaw na sprzęt z funkcją podwójnego spieniania. Codziennie pijesz kawę o tej samej godzinie? Kup ekspres, który można zaprogramować, by budził Cię zapachem świeżej kawy. Oszczędzasz prąd? Zainteresuj się sprzętem, który po zrobieniu kawy automatycznie się wyłącza. Lubisz świeżo zmielone ziarna? Rozważ zakup ekspresu, który ma wbudowany automatyczny młynek.

7. Jak bardzo nie lubisz zmywać? 

Prawdopodobnie prawie każdy z nas miał okazję doświadczyć typowego biurowego thrillera z kawą w tle, albo przynajmniej słyszał historię o pojemniku na mleko, którego nikt nie czyścił, więc ekspres obrodził pleśniowym serem. Tak wygląda ponura rzeczywistość wielu właścicieli automatów do kawy którzy zapominają, że ekspres trzeba regularnie czyścić, a nie zapominajmy, że pleśń to tylko jeden z problemów wynikających z braku odpowiedniej higieny sprzętu. Jeśli nie chcesz zaprzątać sobie tym głowy, skoncentruj się na modelach, które czyszczą się automatycznie, lub przynajmniej są zaprojektowane tak, że ułatwiają mycie. Przykładem ekspresu, który myje się sam jest wspomniany wcześniej Saeco Xelsis, który posiada technologię HygieSteam, pozwalającą na automatyczne czyszczenie sprzętu strumieniem pary. 

 

Więcej:kawa