Jak wyglądali pierwsi Europejczycy?

Ciemna skóra i włosy oraz niebieskie oczy – tak wyglądali pierwsi przedstawiciele ludów zbieracko-łowieckich, którzy osiedlili się na terenie Europy.

Do takich wniosków doszli naukowcy z Hiszpanii po przeprowadzeniu serii analiz genetycznych. Do tej pory sądzono, że pierwsi Europejczycy mieli jasne włosy i cerę.  Wyniki badań opublikowano w magazynie “Nature“.

– Jednym z wniosków badania jest fakt, że jasny kolor skóry wyewoluował o wiele później niż do tej pory sądziliśmy – mówi jeden z autorów badania dr Carles Lalueza-Fox.

Naukowcy przeanalizowali DNA pobrane ze szczątków odnalezionych w północno-zachodniej Hiszpanii w 2006 roku. Szkielety, nazwane La Brana 1 i 2 były bardzo dobrze zakonserwowane. Dzięki temu badacze byli w stanie pobrać DNA z zęba pradawnego mężczyzny i przeanalizować jego genom.

Badania wykazały, że najbliższymi krewnymi pierwszych Europejczyków są dzisiejsi Szwedzi i Finowie. Jednak przedstawiciele ludów zbieracko-łowieckich sprzed ponad 7000 lat mieli ciemnobrązowe lub czarne włosy i ciemne oczy. 

Do tej pory naukowcy sądzili, że pierwsi Europejczycy mieli jasne włosy i karnację właściwie od momentu, kiedy opuścili Afrykę ponad 45 tys. lat temu. – Do tej pory przypuszczano, że jasna karnacja była swojego rodzaju skutkiem ubocznym tej wędrówki i przemieszczenia się do wyższych szerokości geograficznych, gdzie promieniowanie UV jest bardzo niskie i trzeba syntetyzować witaminę D w skórze. W takich warunkach skóra jaśnieje bardzo szybko – wyjaśnia  dr Lalueza-Fox.