Jak wyglądało ukrzyżowanie Jezusa?

Nie byłoby chrześcijaństwa, gdyby nie ukrzyżowanie i późniejsze zmartwychwstanie Jezusa. Ponad dwa miliardy ludzi do dziś czci miejsca związane z jego męką.

1.

Skazanego bito, by go osłabić. Opartego na kolumnie chłostano przy użyciu flagrum – bicza z rzemiennych pasków, na których końcach znajdowały się metalowe guzy. Rozdzierały skórę katowanego, naruszały mięśnie i kości.

2.

Wymieniona w Biblii korona cierniowa, którą żołnierze „obdarowali” Jezusa (wyśmiewając go jako „króla żydowskiego”), miała jeszcze zwiększyć krwawienie. Wciśnięta na głowę, naruszała nerwy, żyły i tętnice wokół głowy, o które była zahaczona.

3.

Badacze ustalili, że skazani brali na ramiona nie cały krzyż (jak widać na chrześcijańskiej ikonografii), ale „tylko” patibulum, czyli poziomą belkę, ważącą około 30 kg. 

4.

Prawdopodobnie skazany dźwigał tę część, ale nie był do niej przywiązany. Inaczej mógłby łatwo stracić równowagę i runąć z patibulum na twarz.

5.

Według badaczy skazanego najczęściej przybijało do patibulum trzech żołnierzy. Jeden siedział na klatce piersiowej skazanego, unieruchamiając go, drugi trzymał nogi, a trzeci przybijał ręce.

6.

Niektórzy z historyków twierdzą, że wbrew tradycyjnej ikonografii Jezus został przybity za ręce w okolicy nadgarstków. Jednak badania amerykańskiego koronera Fredericka Zugibe dowiodły, że same dłonie – o ile gwoździe wbito pod odpowiednim kątem we właściwe miejsce – wystarczały, aby utrzymać ciężar ciała skazańca.

7.

Inaczej niż na większości religijnych obrazów, rzymski krzyż miał kształt litery T. Nie było wierzchołka nad poziomą belką. Podstawę krzyża wbijano w ziemię, a dwaj żołnierze nasadzali na nią patibulum. W tym czasie trzeci dźwigał ukrzyżowanego.

8.

Kontrowersje budzi także sposób, w jaki przygważdżano do krzyża nogi skazanego. Zugibe twierdzi, że stopy przybijano osobno, a gwoździe przechodziły przez kości śródstopia, przytwierdzając podeszwy do krzyża. 

9.

Na obrazach widujemy podpórki pod stopami Jezusa. Wyobrażenia te pojawiły się dopiero w IX w. Nie są poparte historycznymi dowodami. Poza tym wg Biblii Jezus umarł po 3 godzinach, a podpórki przedłużyłyby agonię. Opierając się na nich, ukrzyżowany łatwiej złapałby oddech.

10.

Istnieją różne teorie odnośnie bezpośredniej przyczyny śmierci Jezusa (jeśli za miarodajny przyjąć opis biblijny). Zdaniem Zugibe zmarł po zatrzymaniu akcji serca, w wyniku szoku, jakim było dla organizmu krwawienie, ból i odwodnienie.

11.

Wg Biblii żołnierz przebił włócznią bok Jezusa, aby potwierdzić śmierć ukrzyżowanego. Z rany wylały się wtedy krew i woda. Woda mogła pochodzić z opłucnej, w której nagromadziła się w czasie chłosty. Krew zaś z przebitego serca. Nie byłoby chrześcijaństwa gdyby nie ukrzyżowanie i późniejsze zmartwychwstanie Jezusa. Ponad dwa miliardy ludzi do dziś czci miejsca związane z jego męką.

12.

Klasyczny wizerunek krzyża (czyli nie w kształcie litery T) pojawił się w ikonografii ze względu na przybity nad poziomą belką titulus. Było na nim napisane w językach hebrajskim, greckim i łacińskim: „Jezus z Nazaretu, król żydowski”.