Jak zadbać o to, by wartościowe treści były dostępne w sieci? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o archiwizowaniu materiałów audiowizualnych.

Każdego dnia powstają ogromne ilości danych, także takich jak cyfrowe filmy. W ciągu jednej minuty tylko na platformie YouTube pojawia się 300 godzin nagrań. Jednocześnie oglądanie wideo staje się coraz szybsze, bardziej doraźne i wręcz jednorazowe – oglądamy filmy z doskoku, niektóre z nich ulegają “samozniszczeniu” lub po jakimś czasie są kasowane przez twórców. 

Czy w takiej sytuacji archiwizowanie treści audiowizualnych ma sens? A jeśli tak, to które filmy powinny być zachowywane na przyszłość i w jaki sposób? O tym tuż po zakończeniu 40. Światowej Konferencji Archiwów Audiowizualnych FIAT/IFTA opowiedzą moi goście w studiu TOK FM: Katarzyna Tórz i Agnieszka Wolak Narodowego Instytutu Audiowizualnego oraz prof. Mirosław Filiciak z Instytutu Kulturoznawstwa i School of Ideas Uniwersytetu SWPS.

Przy okazji polecam archiwalne audycje o digitalizacji kultury, cyfrowej “archeologii”, długich formach w internecie, przyszłości wideo i serialach 2.0. A to filmy związane z tegoroczną konferencją FIAT/IFTA:

Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 15 października po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!